Koronawirus – wydatki ze środków na zarządzanie kryzysowe

Gmina w walce z koronawirusem może uruchomić rezerwę celową na zarządzanie kryzysowe. W przypadku epidemii COVID-19 mamy bowiem do czynienia z tzw. sytuacją kryzysową.

Kielecka RIO wypowiedziała się w sprawie możliwości rozdysponowania rezerwy celowej prezydenta miasta, utworzonej na wydatki w zakresie zarządzania kryzysowego, na działania zapobiegawcze związane z rozprzestrzenianiem się ognisk choroby wywołanej przez koronawirusa COVID-19.

Zdaniem Izby możliwe jest uruchomienie środków pochodzących z takiej rezerwy. Ustawa o zarządzaniu kryzysowym za takie zarządzanie uznaje działalność organów administracji publicznej będące elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym. Może ona polegać na:

  • zapobieganiu sytuacjom kryzysowym,
  • przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań,
  • reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych,
  • usuwaniu ich skutków oraz
  • odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej.

Z sytuacją kryzysową mamy do czynienia, gdy wpływa ona negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska.

Dodatkowo należy zauważyć, że kwestie związane z samym  COVID-19 reguluje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Tryb podjęcia tej ustawy i zaproponowane w niej rozwiązania jednoznacznie wskazują na to, że mamy do czynienia z sytuacją, w której podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludzi mają prawo do działań dających się zakwalifikować jako zarządzanie.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1398 ze zm.).

Źródło:

  • Pismo RIO w Kielcach z 11 marca 2020 r. (Wl.54.18.2020).

Karol Zawadzki

specjalista ds. finansów