Zmiana rozkładu zajęć w okresie epidemii

Dyrektor zyskał nowe uprawnienie do modyfikacji odpowiednio tygodniowego lub semestralnego rozkładu zajęć. Sprawdź, na czym może polegać ta modyfikacja i jakich formalności należy przy tym dopełnić.

Zgodnie z dodanym do § 1 ust. 1 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.cpunktem 15, w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dyrektor może czasowo zmodyfikować odpowiednio:

  • tygodniowy rozkład zajęć

lub

  • semestralny rozkład zajęć

w zakresie prowadzonych w jednostce systemu oświaty zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.

Nauczyciel może stracić godziny ponadwymiarowe

Modyfikacja rozkładu zajęć może oznaczać zmniejszenie lub zwiększenie godzin poszczególnych zajęć, może pociągać także zmniejszenie przydziału godzin nauczycielom, w tym na przykład może skutkować odebraniem godzin ponadwymiarowych konkretnemu nauczycielowi.

Warunki formalne modyfikacji rozkładu zajęć

Modyfikacja rozkładu zajęć wymaga:

  • zasięgnięcia opinii rady pedagogicznej

oraz

  • niezwłocznego poinformowania organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

ZASTOSUJ

Tygodniowy czy semestralny rozkład zajęć jest podstawą pracy szkoły, a więc dyrektor powinien zadbać o przekazanie informacji o zmianach nauczycielom i uczniom.

Lekcja online trwa 45 minut, ale...

W omawianej nowelizacji przesądzono o czasie trwania godziny zajęć realizowanych w systemie zdalnym. Ustalono, że co do zasady godzina takich zajęć odpowiada tradycyjnej godzinie zajęć szkolnych, a więc 45 minut.

...dyrektor może ją skrócić

Jednocześnie prawodawca przyznał dyrektorowi szkoły kompetencję do skrócenia lub wydłużenia trwania godziny lekcyjnej realizowanej w tym systemie. Zgodnie z dodanym § 1a w uzasadnionych przypadkach dyrektor jednostki systemu oświaty może dopuścić prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.

Rozporządzenie posługuje się określeniem „w uzasadnionych przypadkach”, bez wyjaśniania co należy pod tym pojęciem rozumieć. Jest to więc klauzula generalna, która jednak nie może być stosowana zupełnie dowolnie. Długości godziny zajęć nie można więc skracać lub wydłużać ot tak, dyrektor powinien umieć wskazać powód takiego działania. Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego czy godzina zajęć będzie trwała 30, 45 czy 60 minut, jest traktowana jako jedna godzina z pensum nauczyciela.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) – § 1 ust. 1 pkt 15 ust. 1a, § 1a.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1539).

Patryk Kuzior

doktor nauk prawnych, specjalista prawa oświatowego