Rozliczenie obowiązków i wynagrodzenia nauczyciela na kwarantannie

Restrykcyjne procedury postępowania w związku z epidemią koronawirusa powodują, że coraz więcej nauczycieli i uczniów przebywa na kwarantannie. Dowiedz się, czy taki nauczyciel może prowadzić lekcje online i jakie wynagrodzenie należy wypłacić za czas izolacji.

Kwarantanna na podstawie decyzji sanepidu

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę zakażoną lub chorą na chorobę zakaźną albo osobę podejrzaną o zakażenie lub chorobę zakaźną, lub osobę, która miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, m.in. obowiązek poddania się kwarantannie (art. 33 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Osoby skierowane do izolacji w warunkach domowych z rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) nie później niż w siódmej dobie odbywania izolacji w warunkach domowych otrzymują na numer telefonu, wiadomość teks-tową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, w celu uzyskania informacji o czasie trwania izolacji domowej (§ 3a ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego).

ZAPAMIĘTAJ

Podstawą usprawiedliwienia nieobecności w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych jest decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego (§ 3 pkt 2 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Jeżeli to sanepid nakłada na pracownika kwarantannę wydawana jest decyzja, o której nauczyciel obowiązany jest powiadomić pracodawcę.

Kwarantanna po powrocie z zagranicy – bez decyzji

Osoby powracające z zagranicy po przekroczeniu granicy państwowej obowiązane są odbyć obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy, wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi (§ 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z d7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii). W takim wypadku nie wydaje się decyzji organu inspekcji sanitarnej. Osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę informuje pracodawcę o jej odbywaniu. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.

Wypłata zasiłku na podstawie oświadczenia

W celu wypłaty świadczeń chorobowych osobie odbywającej kwarantannę po powrocie z zagranicy, za okres jej trwania, osoba ta, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny, składa pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Płatnik składek, który nie jest obowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, przekazuje oświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie to stanowi także dowód usprawiedliwiający nieobecność w pracy w okresie odbywania obowiązkowej kwarantanny. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Oświadczenie zawiera:

1. dane osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę:

a) imię i nazwisko,

b) numer PESEL, jeżeli go posiada,

c) serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany funkcjonariuszowi Straży Granicznej w ramach kontroli;

2. dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia;

3. podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę

(§ 4 ww. rozporządzenia).

Za okres kwarantanny – wynagrodzenie chorobowe

Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy:

  • w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
  • wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

(art. 6 ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Oznacza to, że za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe (art. 92 kp), a następnie zasiłek chorobowy (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Nauczyciel nie musi pracować w czasie kwarantanny…

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych (art. 2 pkt 12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). W związku z tym, że kwarantanna jest jednak traktowana na równi z niezdolnością do pracy, nauczyciel nie może być obligowany do świadczenia pracy, nawet jeżeli jest to praca zdalna. Nauczyciel przebywający w kwarantannie nie ma obowiązku wykonywania pracy, a jego nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona.

…ale może to robić w formie zdalnej

Pozostawanie w kwarantannie z powodu podejrzenia zakażeniem nie jest równoznaczne z faktyczną niezdolnością do pracy jak w przypadku choroby, dlatego nie zawsze musi oznaczać, że pracownik nie może w ogóle świadczyć pracy. Świadczenie pracy jest możliwe jednakże tylko w takiej formie, by zachowane były warunki kwarantanny, czyli izolacji. W czasie kwarantanny możliwe jest zatem wykonywanie pracy, ale w formie zdalnej. Jeżeli pracownik będzie świadczyć pracę zdalnie, to będzie przysługiwało wynagrodzenie za pracę, a nie zasiłek chorobowy.

Problem z pracą zdalną w kilku szkołach jednocześnie

Oczywiście może zdarzyć się tak w przypadku nauczyciela wieloetatowca, że w jednej z jednostek oświatowych będzie on w czasie kwarantanny świadczył pracę w formie zdalnej, natomiast równocześnie w innej jednostce – jeśli praca zdalna nie będzie możliwa – pracy nie będzie świadczył, i wówczas będzie pobierał zasiłek chorobowy.

Pracownik wieloetatowiec przebywający na kwarantannie może w jednym zakładzie pobierać wynagrodzenie w sytuacji, gdy pracuje zdalnie, a u innego pracodawcy może równocześnie pobierać wynagrodzenie chorobowe.

Odrębną sytuacją jest natomiast przypadek nauczyciela uzupełniającego etat. Choć faktycznie pracuje on w dwóch lub więcej szkołach, to formalnie pozostaje w stosunku pracy z jednym pracodawcą, i to ten jeden pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie. Z tego też powodu nauczyciel uzupełniający etat może pracować na kwarantannie, o ile będzie mógł realizować zdalnie całość swojego pensum, będzie prowadził zdalnie zajęcia we wszystkich szkołach. Nie może bowiem dojść do sytuacji, że nauczyciel za poszczególne dni częściowo będzie pobierał wynagrodzenie za pracę, a częściowo wynagrodzenie chorobowe.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 870) – art. 6 ust. 2.
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. 2020 r. poz. 1320)– art. 87 § 7, art. 92.
  • Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.) – art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 1.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierp-nia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 r. poz. 1356 ze zm.) – § 2 ust. 2, § 4,
  • Rozporządzenie MPiPS z 15 maja 1996 r.w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz.U. 2014 r. poz. 1632) – § 3 pkt 2.

Opracowanie:

Anna Trochimiuk

prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego