Konieczne jest odzyskanie zdolności do pracy
Powrót do pracy po przebytym koronawirusie – obowiązki pracodawcy
Przebieg i powikłania po chorobie spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 mogą wymagać wielotygodniowego leczenia i absencji od obowiązków służbowych. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca wobec nauczyciela po przebytym koronawirusie i jak nieobecność z tym związana wpływa na awans zawodowy.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 4 kp). Obowiązkiem pracownika jest zaś poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich (art. 211 pkt 5 kp). W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 kp). Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych (art. 229 § 3 kp).
Z powyższego wynika, że jeżeli niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 trwa nieprzerwanie dłużej niż 30 dni – pracodawca ma obowiązek skierować takiego pracownika na badania kontrolne.
Skierowanie na badania także przed urlopem wypoczynkowym
Co ważne, obowiązek ten istnieje także wówczas, gdy bezpośrednio po zakończeniu absencji pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy lub (w przypadku nauczycieli) gdy przypadały w tym czasie ferie szkolne, a więc obowiązkowy okres urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli placówek feryjnych.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne po ponad 30-dniowej chorobie, jeżeli pracownik bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chce skorzystać z urlopu „na żądanie”. Postulat ten wynika z założenia, że korzystanie z urlopu wypoczynkowego i niezdolność do pracy wykluczają się (wyroki Sądu Najwyższego z 28 października 2009 r., II PK 123/09, LEX nr 551056; z 29 października 2007 r., II PK 54/07, LEX nr 897939; z 18 ma-ja 2006 r., III PK 26/06, LEX nr 551013).
ZAPAMIĘTAJ
Pracownik niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego. |
Koronawirus przedłuża staż nauczyciela
Jeżeli chodzi o wpływ choroby nauczyciela na staż na wyższy stopień awansu zawodowego, to należy wskazać, że okoliczności, które powodują przedłużenie stażu, są wymienione w Karcie Nauczyciela. Zgodnie z art. 9d ust. 5 KN w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:
1. pozostawania w stanie nieczynnym,
2. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
3. zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub
4. urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w art. 9d ust. 5a KN,
trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Natomiast w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:
5. urlopu macierzyńskiego,
6. urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
7. dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
8. dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
9. urlopu rodzicielskiego lub
10. urlopu ojcowskiego,
staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w punktach 1–4 oraz w punktach 5–10 jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5a KN).
Z powyższego wynika, że choroba nauczyciela trwająca w trakcie trwania stażu nieprzerwanie dłużej niż miesiąc przedłuża staż o czas trwania tej nieobecności. Dotyczy to także niezdolności do pracy potwierdzonej zwolnieniem lekarskim wystawionym w związku z zakażeniem koronawirusem.
ZASTOSUJ
Po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania kontrolne. Okres nieobecności w pracy z powodu choroby potwierdzony zwolnieniem lekarskim, jeżeli trwa nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, przedłuża staż na wyższy stopień awansu zawodowego o czas trwania tej nieobecności. |
Podstawa prawna:
■Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r.poz. 2215 ze zm.) – art. 9d ust. 5 i 5a, art. 9f ust. 2.
■Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.) – art. 211 pkt 5, art. 229.
■Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 69, poz. 332).
Agnieszka Rumik-Smolarz
radca prawny, specjalista prawa oświatowego