Od kilku miesięcy obowiązek zakrywania ust i nosa na terenie szkoły ma umocowanie ustawowe i znaczna część prawników jest zdania, że nie jest on sprzeczny z prawem. Nie wszyscy jednak obywatele podzielają ten pogląd. Sprawdź, jak reagować na bunt przeciwko noszeniu maseczek na terenie szkoły.
Bunt przeciwko noszeniu maseczek w szkole
Przedszkolaki i pracownicy placówki bez maseczek
Podstawą prawną do wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie szkoły jest § 25 ust. 4 pkt 15 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r.w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z treścią tego przepisu nakazu zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki do 30 września 2021 r. nie stosuje się w przypadku:
■uczniów i dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz
■osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem lub formą wychowania lub opieki postanowi inaczej.
Rozporządzenie powyższe zostało wydane na podstawie delegacji zawartej w art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–13 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jeśli zatem dyrektor szkoły postanowił inaczej i wprowadził taki nakaz na terenie, to miał do tego prawo.
Jak przekonać uczniów do noszenia maseczek?
Ponieważ sprawa noszenia maseczek przez uczniów budzi wiele emocji, nie jest zasadne surowe karanie uczniów za ich brak. Należy podjąć działania wychowawcze uświadamiające konieczność zakrywania ust i nosa w częściach wspólnych szkoły, wskazując na znaczenie tego obowiązku dla dobra wspólnego i każdego ucznia. Należy działać więc bardziej perswazją i uświadamianiem, niż stosując kary.
Mogą być w tym pomocne również „Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.”. W świetle tych wytycznych mierzenie temperatury ciała u uczniów jest możliwe jedynie za zgodą ich rodziców.
Dyrektor musi zapewnić uczniom i pracownikom bezpieczeństwo
Ponadto należy zauważyć, że w myśl art. 68 ust. 1 pkt 3, 6 i 11 UPO dyrektor szkoły w szczególności m.in.:
■sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,
■wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę,
■współpracuje z pielęgniarką albo higienistką szkolną, lekarzem i lekarzem dentystą, sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, w tym udostępnia imię, nazwisko i numer PESEL ucznia celem właściwej realizacji tej opieki.
A zatem musi podejmować działania zmierzające do wykonania ww. obowiązków ustawowych.
ZAPAMIĘTAJ
Na dyrektorze szkoły spoczywa ustawowy obowiązek wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
Dyrektor powinien uświadomić rodzicom, że dziecko uczęszcza do szkoły publicznej, gdzie obowiązuje prawo zewnętrzne i wewnątrzszkolne. Dyrektor jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczniów i pracowników. Nie posiada jednak kompetencji do oceny zgodności z obowiązującym prawem przepisów wydawanych przez konstytucyjne organy państwa.
Źródło:
■„Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.”
Podstawa prawna:
■Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.) – § 25 ust. 4 pkt 15.
■Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2021 r. poz. 493 ze zm.).
Jacek Miklasiński
wieloletni nauczyciel, dyrektor szkoły i wizytator kuratorium oświaty