W zakresie zadań, które nie powodują bezpośredniego wzrostu kosztów (odpis na ZFŚS), np. w sytuacji dołączenia ucznia z Ukrainy do istniejącego oddziału - wydatkując środki można brać pod uwagę proporcję liczby uczniów w szkole/placówce. Środki z Funduszu Pomocy mogą być rozliczone na wszystkie zadania oświatowe związane z edukacją uczniów z Ukrainy, w tym z uwzględnieniem wydatków rzeczowych (np. ZFŚS, dodatki specjalne dla obsługi administracyjnej, wynagrodzenia pracowników kuchni, zakup artykułów biurowych, sprzętu komputerowego, artykułów spożywczych).
Wynagrodzenie nauczycieli z Funduszu Pomocy Ukrainie
Czy na Fundusz Pomocy Ukrainie można przeksięgować wynagrodzenia nauczycieli prowadzących lekcje w klasach mieszanych (dzieci ukraińskie i polskie) wskaźnikiem procentowym (ilość dzieci ukraińskich do ogólnej ilości dzieci)?
Tak, w opinii Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Edukacji i Nauki w przypadku tych środków istnieje analogia do subwencji oświatowej w zakresie naliczanie środków na ucznia. Jeżeli w szkole czy przedszkolu jest dziecko z Ukrainy, to jest to w istocie dodatkowe zadanie oświatowe. Środki z Funduszu Pomocy są przeznaczone na wszystkie wydatki związane z funkcjonowaniem szkół/placówek oświatowych, które pozostają w związku z dodatkowymi zadaniami oświatowymi dotyczącym dzieci z Ukrainy.
- Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r., poz. 583).