Skorzystanie z pomocy ZFŚS nie wyklucza wsparcia z funduszu zdrowotnego
Nauczyciel złożył wnioski o zapomogę zdrowotną z funduszu zdrowotnego i ZFŚS, dołączając tę samą fakturę za protezę stomatologiczną. Przy jednym wniosku dołączył oryginał, zaś drugim – kserokopię. Dyrektor przyznał nauczycielowi zapomogę ze środków funduszu zdrowotnego, ale na wniosek o dofinansowanie ze środków ZFŚS wydał decyzję odmowną, argumentując to tym, że ta sama osoba nie może korzystać z dwóch źródeł finansowania tego samego wydatku. Czy decyzja ta była właściwa?
Przekazanie świadczeń z ZFŚS na takich zasadach, jak wypłata pensji
Pytanie: Księgowa wypłaciła zapomogę z ZFŚS na konto pracownika. Kilka miesięcy wcześniej pracownik zmienił oświadczenie o numerze konta, na które chce otrzymywać wynagrodzenie. Okazało się, że to poprzednie konto jest zajęte przez komornika. Pracownik grozi nam sądem. Czy księgowa może ponieść jakieś konsekwencje prawne i finansowe? Co zrobić w tej sytuacji?
Pracę opiekuna samorządu uczniowskiego można zaliczyć do godzin karcianych
Pytanie: Czy praca opiekuna samorządu uczniowskiego może być rozliczona w ramach godzin karcianych?
Pensum łączone nauczyciela
Brak godzin z macierzystego przedmiotu nauczyciela powoduje, że musi on łączyć godziny o różnym wymiarze pensum, np. nauczanie przedmiotu i zajęcia w bibliotece. Tak zatrudniony nauczyciel musi mieć ustalone pensum łączone. O sposobie przeliczenia pensum nauczyciela decyduje wówczas organ prowadzący.
Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy rozwiązuje umowę jakby doszło do wypowiedzenia
Pytanie: Pracownicy niepedagogiczni (lutnik i stroiciel) otrzymali wypowiedzenie warunków pracy w części dotyczącej wymiaru czasu pracy. Pracownicy w ustawowym czasie złożyli oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy. Umowa rozwiązała się z dniem 31 października 2013 r. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy jako rozwiązanie stosunku pracy? Pracownicy otrzymają odprawę. Czy w pkt 6 świadectwa pracy (informacje uzupełniające) należy podać art. 8 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?
Od 22 listopada 2013 r. nowe formy usprawiedliwiania nieobecności w pracy
Od 22 listopada 2013 r. obowiązują nowe zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Dzięki nim pracownik będzie miał więcej możliwości usprawiedliwienia swojej absencji w pracy, m.in. W razie choroby niani lub dziennego opiekuna.
Niezdolny do pracy nauczyciel musi zakończyć pracę w szkole
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania był na świadczeniu rehabilitacyjnym do 14 października 2013 r. Następnie przyniósł L4 od 14 do 28 października 2013 r. Jednocześnie nauczyciel złożył w ZUS wniosek o rentę. Dnia 28 października 2013 r. przyniósł L4 od 29 października do 4 listopada 2013 r. i orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z 17 października 2013 r. mówiące o całkowitej niezdolności do pracy do 31 października 2015 r. Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym nauczycielowi przysługuje płatne L4? Z jaką datą należy rozwiązać stosunek pracy z tym nauczycielem?
Nauczycielkę na urlopie macierzyńskim uwzględnia się w średniorocznej strukturze zatrudnienia
Pytanie: Ile wynosi średnioroczna liczba etatów do końca roku w przypadku nauczycielki mianowanej, która do 27 sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim? Od września nauczycielka pracuje na 1/2 etatu, jednak nie otrzymuje składników wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, tylko zasiłek macierzyński wypłacany przez szkołę.
Limit dodatkowych godzin ponad pensum nie dotyczy doraźnych zastępstw
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na 18/18 etatu ma przydzielone 8,5 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Czy można mu przydzielić w tygodniu 1 godzinę doraźnego zastępstwa?