Przy niepełnym etacie normy czasu pracy pracownika niepełnosprawnego skraca się proporcjonalnie
Pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności może pracować 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, dopuszczalne normy czasu pracy ulegają proporcjonalnemu obniżeniu.
Pożyczki mieszkaniowe z ZFŚS w szkole
Pożyczki mieszkaniowe ze środków ZFŚS to atrakcyjna forma wsparcia planów dla pracowników szkoły. Ich oprocentowanie w porównaniu do pożyczek komercyjnych jest niewielkie, a niekiedy wręcz symboliczne lub całkowicie niepodatkowane.Przyznając pożyczkę, należy jednak zweryfikować sytuację wnioskodawcy, tak aby zapewnić jej terminowy zwrot.
Pobyt w szpitalu nie przedłuża ani nie przesuwa urlopu zdrowotnego
Pytanie: Nauczycielowi udzielono urlopu dla poratowania zdrowia na okres od 1 września 2014 r. do 31 lipca 2015 r. Dnia 12 sierpnia poszedł do szpitala i na dzień dzisiejszy nie jest w stanie powiedzieć, do kiedy w nim będzie. Czy urlop zdrowotny można przesunąć o czas pobytu w szpitalu i okres wystawionego zwolnienia lekarskiego?
Organ prowadzący może ukarać dyrektora, obniżając przyznane mu dodatki
Pytanie: Na skutek skargi rodziców organ prowadzący drastycznie obniżył dodatek motywacyjny i funkcyjny dyrektorowi szkoły. Czy jest to dopuszczalne bez próby wyjaśnienia sprawy i przeprowadzenia kontroli w placówce?
Nauczyciel na urlopie wychowawczym może podjąć pracę
Pytanie: Czy nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym udzielonym w jednej szkole może podjąć zatrudnienie w ramach umowy o pracę na zastępstwo w innej na 12/18 etatu?
Likwidacja dzienników godzin karcianych
Od dnia 3 września obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji szkolnej. Wprowadza ono zmiany w zasadach wypełniania dzienników i arkuszy ocen oraz likwiduje osoby dziennik do rozliczania godzin karcianych. Od tej daty godziny te będą rozliczane w dzienniku zajęć świetlicowych oraz dzienniku innych zajęć.
Kwalifikacje pedagogiczne nie są przypisane typowi szkoły, lecz nauczycielowi
Pytanie: Nauczyciel ma ukończone studia licencjackie z filologii polskiej, specjalizacja nauczycielska (uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum, wymiar praktyk 160 godz.). Czy po uzyskaniu tytułu magistra filologii polskiej, ale innej specjalizacji niż nauczycielska, osoba ta będzie miała uprawnienia do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej? Jeśli nie, to w jaki sposób może uzupełnić swoje kwalifikacje, by uzyskać takie uprawnienia?
Krótszy wypoczynek pracownika niepełnosprawnego po urlopie wychowawczym
Dodatkowy urlop wypoczynkowy, do którego mają prawo pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu za okres urlopu wychowawczego tak samo, jak zwykły urlop wypoczynkowy.
Informacja o zajęciu wynagrodzenia w świadectwie pracy
Pytanie: Czy w świadectwie pracy należy wpisać zajęcia komornicze, które zostały zrealizowane (zakończone), czy tylko te trwające (niezakończone). Co z zajęciami, które ze względu na trwający ostatnio 2-letni urlop bezpłatny zostały odesłane (z pismem informującym o braku możliwości egzekucji należności) do komornika? Czy powinny również znaleźć się na świadectwie pracy?