Zaświadczenie o zatrudnieniu jest podstawą naliczenia dodatku stażowego
Pytanie: Pytanie: Pracownik pracuje na 1/2 etatu od 1 listopada 2000 r. w jednym przedszkolu, a od 1 kwietnia 2009 r. otrzymał drugie 1/2 etatu w moim przedszkolu. Przedstawił mi zaświadczenie o pracy od 1 listopada 2000 r. do 31 marca 2009 r. (świadectwa nie ma ponieważ jest cały czas w stosunku pracy). Czy takie zaświadczenie upoważnia mnie do wliczenia tego okresu pracy do stażu wysługi lat?
W postępowaniu awansowym wypełnia się metrykę akt sprawy
Pytanie: Pytanie: Jak wypełnić metrykę akt sprawy w przypadku awansu zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela kontraktowego oraz gdzie przechowywać taki dokument?
Upominek od szkoły jest opodatkowany, ale symboliczne kwiaty już nie
Nawet drobny upominek dla pracownika może spowodować powstanie u niego opodatkowanego przychodu. Dotyczy to np. pamiątkowego długopisu czy też innego upominku wręczanego z okazji jubileuszu. Inaczej jest w przypadku kwiatów — te można wręczać bez obawy zwiększenia podatku.
Regulamin ZFŚS powinien określać, kto przyznaje świadczenia dyrektorowi szkoły
Pytanie: Pytanie: Kto powinien udzielać dyrektorowi szkoły pożyczek mieszkaniowych i innych świadczeń rzeczowych i finansowych z ZFŚS? Czy głównego księgowego jednostki można upoważnić do podpisywania wniosków na udzielanie pożyczek i innych świadczeń dyrektorowi szkoły, czy też inną osobę? W jakiej formie upoważnić i czy może być upoważnienie tylko w zakresie podpisywania wniosków dyrektora?
Referent może się zajmować rozliczaniem spraw płacowych i kadrowych
Pytanie: Pytanie: W związku z odejściem sekretarza szkoły na emeryturę, dyrektor chciałby część obowiązków będących w zakresie obowiązków wykonywanych na ww. stanowisku przekazać referentowi ds. płac, tym samym przekształcając mu umowę z niepełnego etatu na cały. Czy nie ma przeszkód na gruncie prawa, aby pracownik, który zajmuje się rozliczaniem płac w szkole, również pełnił obowiązki związane z kadrami?
Po zakończeniu urlopów rodzicielskich można wnioskować o zaległy wypoczynek
Pytanie: Pytanie: Kiedy nauczycielka powinna wrócić do pracy, jeśli urodziła jedno dziecko 19 lipca 2015 r., a chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni + 6 tygodni dodatkowego? Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim w okresie 4 – 27 lutego 2015 r. (od 16 do 27 lutego były ferie zimowe) oraz w okresie od 6 maja 2015 r. do dnia porodu.
Obowiązki kierownika administracyjnego można powierzyć innym pracownikom
Pytanie: Pytanie: W szkole funkcjonuje stanowisko kierownik administracyjno-gospodarczy. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku złożył wypowiedzenie. Czy na to stanowisko musi być przeprowadzony konkurs, jaka jest procedura wyłonienia kierownika? Czy można zlikwidować to stanowisko, a zakres obowiązków kierownika przekazać referentowi lub innemu pracownikowi?
Nowa definicja wypoczynku nie skróci urlopu nauczycieli
Wprowadzona do nowelizacji ustawy o systemie oświaty nowa definicja wypoczynku nie skróci urlopu wypoczynkowego nauczycieli ani nie wpłynie na wymiar ich czasu pracy w ferie szkolne. Zasada korzystania z urlopu w wymiarze ferii zimowych i letnich oraz w czasie ich trwania, a także dotycząca możliwości wezwania nauczyciela do pracy w tym czasie na maksymalnie 7 dni pozostają bez zmian.