W 2020 roku żaden nauczyciel nie będzie zarabiał poniżej pensji minimalnej
Mimo podwyżki, jaką we wrześniu 2019 roku otrzymali nauczyciele, blisko 19 tysięcy z nich, od 1 stycznia 2020 roku miała zarabiać poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. poniżej 2.600 zł brutto. By uniknąć konieczności wyrównywania nauczycielskich pensji przez samorządy, od stycznia 2020 roku dla najsłabiej zarabiających nauczycieli przewidziano podwyżki. Sprawdź, kogo obejmą i jaka będzie ich wysokość.
URLOPY W OŚWIACIE – PRZYDATNE WYLICZENIA I ZESTAWIENIA (cz. 2)
Zgodnie z zapowiedzią, w tym wydaniu przedstawiamy drugą cześć zestawień i wyliczeń dotyczących urlopów w oświacie m.in. dotyczących liczenia urlopu proporcjonalnego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustalania urlopu uzupełniającego nauczycieli, czy też przesuwania oraz przerywania urlopu wypoczynkowego.
Rozliczenie godzin ponadwymiarowych w czasie przerwy świątecznej 23-31 grudnia 2019 roku
W czasie przerwy świątecznej (23-31 grudnia 2019 roku) w szkole nie prowadzi się zajęć z uczniami. Nie ma także obowiązku organizowania zajęć opiekuńczych, chyba że takie jest zapotrzebowanie ze strony rodziców i dyrektor szkoły przychyli się do takiej prośby. Skoro nauczyciel nie prowadzi planowych zajęć, nie realizuje też godzin ponadwymiarowych. Czy należy więc za nie zapłacić? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku przesłanek, każdy przypadek należy zaś rozpatrywać osobno.
Oświatowy regulamin pracy – przykłady zapisów, których powinieneś unikać
Sporządzając lub aktualizując szkolny regulamin pracy trzeba pamiętać, by jego zapisy nie były mniej korzystne dla pracowników niż przepisy ogólnie obowiązując oraz nie naruszały dóbr osobistych pracowników ani ingerowały w ich prywatność czy też dyskryminowały pracowników. Dalej znajdziesz listę najczęściej popełnianych przy tym błędów wraz ze wskazówkami, jak je skorygować.