Testy na COVID-19 ze środków Funduszu zdrowotnego
Fundusz zdrowotny tworzony przez organy prowadzące przeznaczany jest na różnego rodzaju pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Sprawdź, czy ze środków tych można sfinansować testy na COVID-19 dla pracowników pedagogicznych.
Szkolenie online w weekend – co w zamian?
Sprawdź, jak zrekompensować szkolenie online dla nauczycieli i kadry kierowniczej, które odbywa się w weekendy.
Stanowisko urzędnicze obsadza się w trybie naboru, a nie aneksu do umowy
Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku sekretarki w szkole na pełen etat (stanowisko pomocnicze) dodatkowo pełni funkcję specjalisty ds. bhp w ramach jednej umowy. W takim przypadku w jakiej grupie jest pracownik (na stanowisku pomocniczym czy urzędniczym)?
Składki na PPK a średnie wynagrodzenia nauczycieli
Z tego artykułu dowiesz się, czy składki na pracownicze plany kapitałowe są składnikami wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli i czy będą uwzględniane przy wyliczeniu za 2021 rok średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
Regulamin ZFŚS – zapis o częstotliwości ubiegania się o dane świadczenie
Pytanie: W regulaminie ZFŚS zostało wymienione, na jakie cele przeznaczane jest finansowanie lub dofinansowanie z funduszu (tych celów jest 10). Na końcu dodano zapis – o dane świadczenie można ubiegać się raz w roku.Czy taki zapis jest dopuszczalny?
Pracownicy mianowani a stan zatrudnienia z ustawy o zwolnieniach grupowych
Dowiedz się, czy pracownicy zatrudnieni na podstawie mianowania podlegają „wliczeniu” do stanu zatrudnienia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 oraz art. 11 ust. 1 tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych.
Plany finansowe jednostek oświatowych na 2022 r.
Przygotowując plany finansowe na kolejny rok budżetowy, jednostki powinny kierować się zasadą, że ujęte w planie finansowym dochody stanowią prognozy ich wielkości, natomiast wydatki stanowią nieprzekraczalny limit, z wyłączeniem wydatków finansowanych z dochodów własnych jednostek budżetowych. Sprawdź, jak te zasady przełożyć na praktykę.
Opieka w specjalnych ośrodkach szkolno--wychowawczych – nowe przepisy
Dotychczas opiekę w nocy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym sprawować miały co najmniej dwie osoby, w tym co najmniej jeden wychowawca grupy wychowawczej. Już przed nowelizacją przepisów w tym zakresie możliwe było powierzenie opieki w porze nocnej osobie niebędącej wychowawcą grupy wychowawczej. Sprawdź jakie rozwiązania prawne przyniosła nowelizacja przepisów w tych ośrodkach.
Obowiązek odpowiadania na pisma kierowane do dyrektora szkoły
W tym artykule wyjaśniamy, czy dyrektor jednostki oświatowej ma obowiązek odpowiadać na wszystkie pisma skierowane do niego, które wpływają do sekretariatu, oraz czy w tym kontekście ma znaczenie, czy pismo kieruje do niego organ prowadzący, organ nadzorujący, rodzic, uczeń czy pracownik.
Objęcie funkcji dyrektora w innej szkole – trzy warianty postępowania
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania i szkoła, w której obejmuje funkcję dyrektora, może zatrudnić go na podstawie mianowania, możliwe jest przeniesienie służbowe bez rozwiązywania stosunku pracy. Generalnie, w sytuacji objęcia stanowiska dyrektora innej szkoły są 3 rozwiązania. Szczegóły w uzasadnieniu.