WYDANIE ONLINE

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli określa wymagania, które od 1 września 2023 r. muszą spełniać tzw. nauczyciele wspomagający zatrudnieni w przedszkolach, szkołach publicznych, jak też niepublicznych. Chociaż projekt ten nie jest źródłem prawa, zaleca się dokładne zapoznanie z jego treścią. Pozwoli to uzyskać pewność, że osoby, które będą pełniły rolę nauczyciela wspomagającego, dysponują niezbędnymi kwalifikacjami. Co jednak ważne – resort edukacji nie planuje rewolucji, a w szczególności nie zakłada się powiązania specjalności nauczyciela wspomagającego z rodzajem niepełnosprawności dziecka czy ucznia.

czytaj więcej »

W wyniku nowelizacji rozporządzenia MEiN zmienia się treść arkusza organizacyjnego. Arkusz nie będzie już zawierał wyodrębnienia nauczycieli przystępujących do postępowań ze względu na stopnie awansu zawodowego.

czytaj więcej »

Prezydent podpisał nową ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Przewiduje ona laptop dla ucznia klasy IV szkoły podstawowej. Pierwsze komputery zostaną przekazane w roku szkolnym 2023/2024 do 31 grudnia 2023 r.

czytaj więcej »

1 września 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie kwalifikacyjne, które przewiduje m.in. zmiany w kwalifikacjach nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Konieczne są w związku z tym zmiany w standardach kształcenia w zawodzie nauczyciela.

czytaj więcej »

Nauczyciele, którzy nabędą prawo do wcześniejszej emerytury, mogą stracić na wysokości emerytury powszechnej. Zostaną bowiem pozbawieni rekompensaty za pracę w szczególnym charakterze, i to nawet wtedy, gdy z tej emerytury nie skorzystają. Omawiamy nowe przepisy.

czytaj więcej »

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do MEiN zastrzeżenie dotyczące tego, czy kurator oświaty powinien powoływać komisję dyscyplinarną i rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik wyraził wątpliwości co do niezależności rzeczników dyscyplinarnych i komisji dyscyplinarnych powoływanych przez kuratora oświaty. Wskazał, że taka praktyka budzi niepokój wśród nauczycieli i dyrektorów szkół. Poza tym nie gwarantuje „rzetelnego i obiektywnego zbadania sprawy oraz może prowadzić do zarzutów braku niezależności i bezstronności”.

czytaj więcej »

Nowe przepisy dotyczące zmian w rozporządzeniu o edukacji uczniów z Ukrainy wchodzą właśnie w życie. Większość dotychczas stosowanych rozwiązań będzie można stosować także w nowym roku szkolnym – m.in. nadal, w uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty, będzie można zatrudnić osobę niebędącą nauczycielem. Przedstawiamy 8 praktycznych rozwiązań dotyczących uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/2024.

czytaj więcej »

Przepisy regulujące zasady edukacji uczniów z Ukrainy w nowym roku szkolnym przysparzają licznych wątpliwości. Jedną z nich jest to, czy uczniowie z Ukrainy mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego w wymiarze 6 godzin tygodniowo dłużej niż przez 24 miesiące. Rozwiewamy wątpliwości.

czytaj więcej »

W wydaniu czerwcowym (nr 194) pisaliśmy na temat procedury przydzielenia zastępstw za nieobecnych nauczycieli. Każdorazowo dłuższa lub chwilowa nieobecność wywołuje konieczność wdrożenia konkretnego postępowania i ustanowienia zastępstwa. Jednak w czasie jego trwania mogą mieć miejsce liczne nieprzewidziane sytuacje, które wcale nie należą do rzadkości: zastępowany nauczyciel może wcześniej wrócić do pracy, nauczycielka na zastępstwie może zajść w ciążę. Jak należy postąpić w takich sytuacjach? Na jaki okres zatrudnić nauczyciela na zastępstwo? Czy wystawiać ocenę dorobku i ocenę pracy? Czy można wcześniej wypowiedzieć umowę na zastępstwo? Odpowiedzi i praktyczne porady w artykule!

czytaj więcej »

Dnia 1 lipca 2023 r. w życie weszły zmiany w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W związku z tym należy dostosować stawki przewidziane w regulaminie wynagradzania pracowników. Szkoła może również przewidzieć wyższe stawki niż minimalne z rozporządzenia. Sprawdź, kiedy i jak zmienić regulamin wynagradzania pracowników samorządowych. Warto też zwrócić uwagę na to, że wbrew pozorom nowe zmiany nie zawsze będą korzystne dla pracowników. Przeczytaj zatem, jak wprowadzić podwyżki dla pracowników szkół i inne zmiany związane z nowymi przepisami płacowymi.

czytaj więcej »

Zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo nie zawsze uzasadnia zawarcie umowy na cały okres nieobecności zastępowanego nauczyciela. Często w umowach o pracę nauczycieli znajduje się zapis łączony, wskazujący, że umowa zostaje zawarta na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, nie dłużej niż np. do 21 czerwca 2024 r. Ten zapis nie jest prawidłowy, w szczególności gdy z góry wiadomo, że nieobecność nauczyciela będzie trwała także po wskazanej w umowie dacie. Jakie zatem zawrzeć zapisy, by umowa była zgodna z prawem, nie straciła cech umowy na zastępstwo, a jednocześnie uległa rozwiązaniu nie później niż w ustalonym terminie.

czytaj więcej »

Po spełnieniu określonych warunków szkoła może wynajmować pomieszczenia szkolne (sale gimnastyczne, boiska) stowarzyszeniom, fundacjom, klubom sportowym czy osobom fizycznym. Należy jednak pamiętać, że zasady dokonywania czynności w zakresie wynajmowania pomieszczeń są uzależnione od formy władania nieruchomością. Sprawdzamy krok po kroku, jak prawidłowo powinien wyglądać wynajem pomieszczeń przez szkołę publiczną, a jak to wygląda w szkole niepublicznej? W jaki sposób zawrzeć umowę?

czytaj więcej »