AKS 201
Wydatki na dodatkowe zajęcia pokrywane z dotacji
Pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym zajęcia z zakresu rytmiki i języków można rozliczyć z dotacji przedszkolnej, jeżeli rodzice nie ponoszą opłat za te zajęcia?
Klasyfikacja dochodów i wydatków dotyczących uczniów z Ukrainy
Na jaki rozdział i paragraf należy przeksięgować, po lipcowej zmianie rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej:1) dochody - środki z Funduszu Pomocy dla jednostek samorządu terytorialnego na dodatkowe zadania oświatowe związane z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy (obecna klasyfikacja 758-75814-2700),2) wydatki — dotacja podmiotowa z budżetu dla niepublicznej szkoły podstawowej na ucznia z Ukrainy (obecna klasyfikacja 801-80101-2540).Zmiana dotycząca klasyfikowania dochodów i wydatków pochodzących ze środków zewnętrznych, w tym na zadania związane z pomocą obywatelom Ukrainy wprowadza nowe paragrafy, które dotyczą rozliczania dotacji celowej dla jednostki samorządu terytorialnego na realizację własnych zadań bieżących w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy. Zostały one utworzone w celu identyfikacji środków przeznaczonych na pomoc obywatelom Ukrainy.
AKS 200
Kadry i płace w praktyce szkolnej- ponad 35 pytań i odpowiedzi
W aktualnym numerze zostały zebrane najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące wątpliwości i problemów dyrektorów szkół, nauczycieli, księgowych i kadrowych.
AKS 199
Zwrot kosztów transportu ucznia niepełnosprawnego do szkoły
Rodzic złożył wniosek o zwrot kosztów przejazdu ucznia i jego opiekuna do szkoły prywatnym samochodem. Uczeń rozpoczyna naukę w klasie pierwszej liceum. Rodzic przedłożył orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na okres szkoły ponadpodstawowej ze względu na niepełnosprawność ucznia spowodowaną autyzmem, w tym zespołem Aspergera. Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Czy w związku z powyższym należy dokonywać zwrotu kosztów, czy też taki zwrot nie przysługuje?
Wzrost wynagrodzenia w 2024 roku
Wynagrodzenie minimalne w 2024 roku wzrośnie do 4.242 zł. Nie będzie to jednak jedyna podwyżka w tym roku. Sprawdzamy, co to oznacza dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkół.
Terminy składania wniosków o bon
Opublikowano projekt rozporządzenia przewidującego terminy, w których poszczególne grupy nauczycieli będą mogły składać wniosek o bon na laptop.
AKS 198
Bezpłatny dowóz ucznia niepełnosprawnego spoza obwodu
Czy gmina ma obowiązek zapewnienia bezpłatnego dowozu do szkoły ucznia szkoły podstawowej spoza obwodu i jednocześnie spoza gminy, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Wątpliwości wyjaśniamy w artykule!
Wcześniejsza emerytura: Nauczyciele nie stracą rekompensaty
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jedna ze zmian dotyczy rekompensaty za pracę w szczególnym charakterze. Zmiana ta powoduje, że nauczyciele, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury, nie stracą prawa do rekompensaty.
SKS 63
CZĘŚĆ II. Zatrudnianie nauczycieli i pracowników szkoły – 17 pytań i odpowiedzi
Pytanie 1: Czy w roku szkolnym 2023/2024 należy zawierać umowy z nauczycielami od 1, czy 4 września?
AKS 197
Zmiany i zapisy w regulaminie wynagradzania po podwyżkach dla pracowników samorządowych
Dnia 1 lipca 2023 r. w życie weszły zmiany w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W związku z tym należy dostosować stawki przewidziane w regulaminie wynagradzania pracowników. Szkoła może również przewidzieć wyższe stawki niż minimalne z rozporządzenia. Sprawdź, kiedy i jak zmienić regulamin wynagradzania pracowników samorządowych. Warto też zwrócić uwagę na to, że wbrew pozorom nowe zmiany nie zawsze będą korzystne dla pracowników. Przeczytaj zatem, jak wprowadzić podwyżki dla pracowników szkół i inne zmiany związane z nowymi przepisami płacowymi.
Umowa na zastępstwo nauczyciela – zapis w umowie dotyczący czasu trwania
Zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo nie zawsze uzasadnia zawarcie umowy na cały okres nieobecności zastępowanego nauczyciela. Często w umowach o pracę nauczycieli znajduje się zapis łączony, wskazujący, że umowa zostaje zawarta na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, nie dłużej niż np. do 21 czerwca 2024 r. Ten zapis nie jest prawidłowy, w szczególności gdy z góry wiadomo, że nieobecność nauczyciela będzie trwała także po wskazanej w umowie dacie. Jakie zatem zawrzeć zapisy, by umowa była zgodna z prawem, nie straciła cech umowy na zastępstwo, a jednocześnie uległa rozwiązaniu nie później niż w ustalonym terminie.
AKS 196
Zmiana dyrektora szkoły a wystawienie oceny dorobku zawodowego
Kto ma dokonać oceny pracy, kiedy następuje zmiana dyrektora szkoły? Czy odchodzący dyrektor powinien sporządzić projekt oceny dorobku zawodowego?
Zarządzenie dyrektora w sprawie powołania komisji dla nauczyciela
W ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, jest obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły. Przedstawiamy wzór zarządzenia dyrektora szkoły o powołaniu takiej komisji.
Organizacja dodatkowych zajęć języka polskiego w roku szkolnym 2023/2024
Czy uczniowie ukraińscy, którzy w roku szkolnym 2022/2023 uczęszczali na zajęcia z języka polskiego w liczbie godzin 6 tygodniowo, mogą kontynuować naukę w roku szkolnym 2023/2024? Jest mowa o przedłużeniu przepisów na rok 2023/2024, jeśli chodzi o naukę języka polskiego, nie ma jednak żadnej informacji o kontynuacji. Odpowiadamy w artykule.
aks 195
Jak ewidencjonować zakup pomocy dydaktycznych?
Czy zakup programów dydaktycznych, takich jak oprogramowania na pendrive 12000 symboli, programy multimedialne, należy zaliczać do wartości niematerialnych i prawnych konto 020 czy do pomocy dydaktycznych konto 013?
Wynagrodzenie nauczyciela w stanie nieczynnym – 13 zasad
W określonych przepisami sytuacjach nauczyciel może, na swój wniosek, przejść w stan nieczynny. Czy wówczas należy mu wypłacać wynagrodzenie zasadnicze? Co z kolei z dodatkami, nagrodami jubileuszowymi, świadczeniami z ZFŚS? Przedstawiamy 13 zasad dotyczących wypłaty wynagrodzenia dla nauczyciela w stanie nieczynnym. Sprawdź, czy Twoje postępowanie jest zgodne z prawem i niczego nie przeoczyłeś, rozliczając swoich pracowników!
AKS 194
Od 23 maja 2023 obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy
Wprowadzenie do Kodeksu pracy zwolnienia z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego oraz pracy zdalnej okazjonalnej, które to uprawnienia są limitowe w danym roku kalendarzowym, spowodowało konieczność wprowadzenia nowego wzoru świadectwa pracy. Sprawdzamy, gdzie w świadectwie pracy wpisywać informacje o skorzystaniu przez pracowników z nowych uprawnień z Kodeksu pracy. Zamieszczamy też aktualny wzór świadectwa pracy.
Wynagrodzenie nauczycieli za pracę podczas matur
PROBLEM 1 Jak rozliczać pracę nauczycieli podczas matur pisemnych i ustnych? Dni 4, 5, 8 i 9 maja 2023 r. były dniami dyrektorskimi dla uczniów młodszych roczników, z uwagi na trwające egzaminy maturalne. Nauczyciele pracowali w zespołach nadzorujących w szkole lub byli delegowani do innych placówek. Czy powinniśmy w rozliczeniu tego okresu uwzględnić godziny ponadwymiarowe, czy też nie? Jak rozliczać pracę nauczycieli w komisjach przedmiotowych na egzaminach ustnych? Czy należy im się dodatkowe wynagrodzenie, jeśli pracują poza wymiarem swoich planowych godzin w danym dniu?
SKS 62
CZĘŚĆ II. AWANS ZAWODOWY NAUCZYCIELI – NOWE ZASADY
Od 1 września 2022 r. w Karcie Nauczyciela przewidziane są tylko 2 stopnie awansu zawodowego, tj. nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Nauczyciele niemający stopnia awansu zawodowego nazywani są nauczycielami początkującymi (art. 9a ust. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela). Nie oznacza to jednak, że nauczyciele kontraktowi stracili swój stopień awansu zawodowego. Przepisy wprowadzające zmiany w Karcie Nauczyciela wskazują jedynie, że od 1 września 2022 r. nauczyciel, który przed tym dniem uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, do celów płacowych traktowi są jak nauczyciele początkujący (art. 18 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.). Ostatecznie z projektu nowelizacji Karty Nauczyciela usunięto zapis, który przewidywał, że nauczyciele kontraktowi stają się po zmianie przepisów nauczycielami początkującymi.
AKS 193
Wynagrodzenie nauczyciela w razie niskiej frekwencji dziecka na zajęciach rewalidacyjnych
Pytanie: Dziecko z orzeczeniem ze względu na częste zachorowania nie przychodzi na planowe zajęcia rewalidacyjne. Frekwencja wynosi trochę ponad 50%. Czy takie nieobecności powinny być usprawiedliwiane? Czy przy kontroli możliwe będzie podważenie wydatku związanego z wynagrodzeniem nauczyciela, który jest w gotowości do prowadzenia tych zajęć?
Środki za korzystanie z przedszkola na opłaty wynagrodzenia
Pytanie: Gmina nie określiła w żadnej uchwale, na co można przeznaczyć środki wpłacane za pobyt dziecka ponad 5 godzin bezpłatnych. Czy można wykorzystać środki do opłacenia wynagrodzeń, na które nie wystarczyła dotacja (dotyczy to umowy o pracę, zlecenia czy też faktury wystawianej przez osobę wykonującą jakieś zajęcia dodatkowe)?
AKS 192
Wydłużenie etapu edukacyjnego uczniowi z Ukrainy
Czy można wydłużyć okres nauki uczniowi z Ukrainy? Czy obowiązują go takie same zasady jak ucznia z Polski? Jakie przepisy i wymagania należy zastosować w takim przypadku?
SKS 61
CZĘŚĆ V. TRZYNASTKA W ORZECZNICTWIE SĄDÓW
Do podstawy trzynastki nie wlicza się wynagrodzenia za urlop dla poratowania zdrowia.
AKS 191
Wypełnianie świadectwa pracy w praktyce – 6 problemów z rozwiązaniami
Zbieramy problemy, pytania i wątpliwości związane z wypełnianiem świadectwa pracy. Jak i kiedy sprostować świadectwo pracy, czy należy wpisywać do niego informację o karze porządkowej, o dodatku na start albo o rozwiązaniu stosunku pracy nauczyciela w stanie nieczynnym? Odpowiedzi w artykule!
Zajęcia online w szkole ukraińskiej a dodatkowe zajęcia z języka polskiego
Do szkoły zgłosili się rodzice dziecka z Ukrainy z zapytaniem, czy mogą zapisać córkę na dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Dziewczynka bierze udział w zajęciach online w szkole ukraińskiej. Nie jest uczennicą polskiej szkoły. Gdyby zaczęła naukę, byłaby w klasie ósmej.
AKS 190
Zasady rozliczania dotacji w zespole szkolno-przedszkolnym
Pytanie: Jak rozliczać dotację w zespole szkolno-przedszkolnym, jeżeli wszystkie zajęcia odbywają się w tym samym budynku? Czy wszystkie wydatki trzeba proporcjonalnie rozliczać na dwie jednostki?
Szacowanie wartość artykułów spożywczych w przetargu na dostawcę
Pytanie: Stołówka szkolna na zakup żywności ma w budżecie przeznaczoną kwotę 285.000 zł. W przetargu dzielimy zamówienie na kilka pakietów, np. osobno na nabiał i mięso. Czy szkoła musi ogłosić przetarg, jeśli poszczególny pakiet nie przekracza kwoty, która jest objęta przetargiem?
AKS 189
Obowiązki zamawiającego po podpisaniu umowy o zamówienie publiczne
Podpisanie umowy o zamówienie publiczne to jednocześnie moment zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Nie oznacza to jednak końca proceduralnych zobowiązań, które na zamawiającego nakłada ustawodawca. Tym samym, zanim zamawiający poświęci się w pełni realizacji umowy, powinien uprzednio zrealizować kilka ważnych ustawowych obowiązków.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w oświacie – dokumenty
Wzór informacji o braku prawa do trzynastki
AKS 188
Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem u dwóch pracodawców
Jak liczyć urlop 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14, jeżeli nauczyciel pracuje w dwóch różnych szkołach (ma dwa odrębne stosunki pracy)? Czy 2 dni będą w każdym zakładzie pracy oddzielnie i razem wyjdą 4 dni w ciągu roku, bo każdy pracodawca udzieli 2 dni odrębnie przy każdym stosunku pracy?
Zatrudnienie szkolnej pielęgniarki – wymogi, wymiar czasu
Czy każda placówka, nawet niepubliczna, powinna mieć zatrudnioną pielęgniarkę? Jeśli tak, to jaki powinna mieć wymiar godzin? Czy są przepisy, które to regulują?
Zarządzenie i protokół z rozliczenia wyników inwentaryzacji
Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady inwentaryzacji, w tym sposoby jej przeprowadzenia oraz terminy i częstotliwość. Brak jest natomiast procedur związanych ze zorganizowaniem prac inwentaryzacyjnych, zasad jej dokumentowania i rozliczania. Przedstawiamy zarządzenie dyrektora w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji oraz przykładowy protokół z rozliczenia wyników inwentaryzacji – gotowe do wykorzystania w placówce oświatowej.
SKS 60
Urlop zdrowotny „na raty”
Dyrektor przedszkola może nie przyznać nauczycielowi pełnego, rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Nie musi go też przedłużać do roku, nawet jeśli lekarz uzna, że jest taka potrzeba (wyrok Sądu Najwyższego z 23 lutego 2010 r , II PK 233/09).
Zwolnienie od pracy nauczyciela na wezwanie policji
Pytanie: Nauczyciel otrzymał wezwanie do osobistego stawienia się na posterunku policji w innym mieście. Czy to zwolnienie od pracy jest płatne czy bezpłatne?