WYDANIE ONLINE

Mimo zatwierdzonego arkusza i skrupulatnego zaplanowania organizacji roku szkolnego w maju, po pierwszym dzwonku często zachodzą nieprzewidziane sytuacje, które zmuszają do wprowadzenia zmian w stosunkach pracy nauczycieli. Nie wszystkie działania są już jednak możliwe. Sprawdź, jak możesz modyfikować stosunki pracy nauczycieli po rozpoczęciu roku szkolnego. Dowiedz się także, których nauczycieli nie obowiązuje limit godzin ponadwymiarowych w roku szkolnym 2023/2024.

czytaj więcej »

Niektóre nowe przepisy oświatowe zaczęły obowiązywać już 1 września, niektóre wejdą w życie w trakcie roku szkolnego. Przedstawiamy zestawienie zmian i nowych przepisów kadrowo-płacowych na rok szkolny 2023/2024.

czytaj więcej »

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jedna ze zmian dotyczy rekompensaty za pracę w szczególnym charakterze. Zmiana ta powoduje, że nauczyciele, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury, nie stracą prawa do rekompensaty.

czytaj więcej »

Rada Ministrów opublikowała projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Wynika z niej podwyżka kwoty bazowej dla nauczycieli o 12,3%. Sprawdzamy, jak przełoży się to na średnie wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

czytaj więcej »

1 stycznia 2024 r. zmienią się zasady naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli – emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne. Nowelizacja została podpisana przez Prezydenta.

czytaj więcej »

W polskich szkołach, oprócz uczniów, pojawia się coraz więcej nauczycieli z Ukrainy. Aby został zatrudniony, podobnie jak nauczyciel z Polski, musi on spełnić określone wymagania prawne i posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jak ustalić kwalifikacje nauczyciela z Ukrainy, kiedy możliwe jest odstąpienie od konieczności spełniania wymagań kwalifikacyjnych na stanowisku nauczyciela, czy nauczyciela z Ukrainy można zatrudnić na 2 lata szkolne? Odpowiedzi na te oraz inne problematyczne pytania w artykule.

czytaj więcej »

Czas pracy dyrektora szkoły nie podlega osobnym prawnym uregulowaniom dedykowanym tej funkcji. Ponieważ dyrektor szkoły jest nauczycielem, więc także podczas pełnienia funkcji dyrektora – podlega przepisom prawa, które określają stosunek pracy nauczycieli. Kwestie związane z czasem pracy nauczyciela reguluje Karta Nauczyciela (dalej jako KN), a kwestie nieuregulowane tą ustawą – rozstrzyga Kodeks pracy (dalej jako kp). Jeśli funkcję dyrektora szkoły pełni osoba niebędąca nauczycielem – dotyczą jej uregulowania wynikające z Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Obecny model dyrektora szkoły łączy w sobie wiele funkcji: dyrektor jest pracodawcą, osobą zarządzająca, menedżerem, liderem, organizatorem, administratorem, a jednocześnie wychowawcą i nauczycielem. Każda z tych funkcji nakłada mnóstwo obowiązków i odpowiedzialności. Dlatego też tak ważne jest opracowanie grafiku, harmonogramu, który ułatwi codzienne funkcjonowanie. Dzięki dobrej organizacji zyskuje się wielokrotnie więcej czasu, niż poświęca się na planowanie. Warto podjąć próbę zarzadzania własnym czasem, by odkryć jak bardzo jest to pomocne, nie tylko w pracy.

czytaj więcej »

Nauczyciel początkujący odbywający przygotowanie do zawodu otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1.000 zł. Przepisy nie przewidują, by nauczyciel musiał spełnić jakiekolwiek dodatkowe warunki w celu otrzymania tego świadczenia. Regulacja ta budzi jednak wiele wątpliwości – rozwiewamy je w tym artykule. Ekspert wyjaśnia, kiedy, komu i jak wypłacić dodatkowe świadczenie na start.

czytaj więcej »

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym jest jednym ze środków ochrony przeciwdziałającym zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym. Dyrektor szkoły, przed zatrudnieniem nauczyciela oraz innych pracowników szkoły, których zakres obowiązków wiąże się z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, ma obowiązek zweryfikować kandydata do pracy w dwóch rejestrach związanych z przestępstwami na tle seksualnym. Sprawdź, jak krok po kroku pozyskać informację z Rejestru.

czytaj więcej »

Czy gmina ma obowiązek zapewnienia bezpłatnego dowozu do szkoły ucznia szkoły podstawowej spoza obwodu i jednocześnie spoza gminy, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Wątpliwości wyjaśniamy w artykule!

czytaj więcej »