Katecheta może prowadzić dodatkowe zajęcia w świetlicy szkolnej
Pytanie: Czy nauczyciel katecheta z przygotowaniem pedagogicznym może prowadzić zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w świetlicy szkolnej?
Jeżeli wraz z rozwiązaniem umowy na czas określony pracownik nabywa uprawnienia emerytalne, należy mu się odprawa
Pytanie: Pracownik szkoły ma umowę do 30 września 2012 r., ale w październiku osiągnie wiek emerytalny i zamierza przejść na emeryturę. Czy aby otrzymać odprawę, umowa o pracę musi zostać rozwiązana na wniosek pracownika? Czy też w przypadku rozwiązania umowy na czas określony z upływem okresu, na który została zawarta, można wypłacić odprawę emerytalną, gdy pracownik bezpośrednio po jej rozwiązaniu przejdzie na emeryturę?
Dyrektorska ścieżka awansu zawodowego – tylko w trakcie trwania kadencji
Pytanie: Dyrektorowi 31 sierpnia skończyła się kadencja. Czy mimo tego może złożyć wniosek podjęcie postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego? Jaka jest podstawa prawna do podjęcia takiego awansu?
Do czasu rozpatrzenia odwołania od orzeczenia zalecającego urlop zdrowotny nauczyciel powinien świadczyć pracę
Pytanie: Czy orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia należy traktować jak orzeczenie o niezdolności do pracy od dnia, który lekarz wskazał w orzeczeniu, jako początek urlopu? Do tego dnia nie zostało wydane orzeczenie w trybie odwoławczym i nie wiem czy nauczyciel powinien stawić się w pracy czy nie.
Urlop bezpłatny dla matek w latach 1968–1981 wliczany do stażu pracy
Pytanie: Czy okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 4 w okresie od 30 sierpnia 1975 r. do 31 października 1975 r. należy wliczyć do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej i dodatku stażowego?
Trudniej będzie uzyskać urlop dla poratowania zdrowia
Wśród zmian, jakie planowane są w Karcie Nauczyciela na pierwszy ogień poszedł urlop dla poratowania zdrowia. Zdaniem przeciwników niektórych rozwiązań z Karty uprawnienie to bywa nadużywane przez nauczycieli a tym samym generuje dodatkowe koszty związane z koniecznością zapewnienia zastępstwa za nieobecnego w pracy nauczyciela. Na razie osiągnięto porozumienie co do tego, że o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego powinien orzekać lekarz medycyny pracy. Jednak na tym nie koniec, bowiem strona rządowa jest za znaczącym ograniczeniem tego przywileju.
Pracownika, który często choruje i dezorganizuje pracę szkoły można zwolnić z pracy
Pytanie: Na jakiej podstawie możemy wręczyć wypowiedzenie pracownikowi niepedagogicznemu, który trzeci raz z rzędu wykorzystuje zasiłek chorobowy w wymiarze maksymalnym 182 dni, wraca do pracy na kilka dni i sytuację powtarza?
Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego także w trakcie urlopu zdrowotnego
Z dniem 1 września nauczyciele otrzymali ustawowe podwyżki wynagrodzeń zasadniczych. W jednej ze szkół, przy podwyższaniu płac, pominięto jednak nauczycieli przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia. Czy słusznie? Czy działanie dyrektora było prawidłowe?
Organizacja pracy szkoły w Dniu Edukacji Narodowej
14 października – święto wszystkich pracowników oświaty, niestety wciąż przez niektórych mylnie postrzegane jako dodatkowy dzień wolny od pracy. Tymczasem tego dnia każdy nauczyciel ma obowiązek być w szkole, bo o ile tego dnia zajęć lekcyjnych się w szkole nie prowadzi, to jednak jest to dla nauczycieli zwykły dzień pracy, w trakcie którego przeważnie organizują różnego rodzaju uroczystości związane z obchodzonym świętem lub też organizują dla uczniów przebywających w tym dniu w szkole zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
Od 2013 r. – 37 miesięcy urlopu wychowawczego udzielanego na nowych zasadach
Od 1 stycznia 2013 r. o jeden miesiąc wzrośnie wymiar urlopu wychowawczego i będzie wynosił 37 miesięcy i będzie mógł być wykorzystany w 5, a nie jak było do tej pory – w 4 częściach. Przy czym każdy z rodziców lub opiekunów dziecka będzie miał prawo do 1 miesiąca urlopu wychowawczego. Dowiedz się, czy z nowych przepisów skorzystają także osoby, które rozpoczną urlop wychowawczy przed 1 stycznia 2013 r.