Okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy
Pytanie: W szkole A zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin (12/18 etatu), w szkole B zatrudniony w wymiarze 11,95/18 etatu. Szkoła A była szkołą macierzystą, a nauczyciel dostarczył do szkoły B zaświadczenie informujące, że otrzymuje w szkole A dodatek za wysługę lat w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego. Na tej podstawie szkoła B wypłaciła dodatek za wysługę lat w wysokości 5 %, ale z 6/18 etatu tak, aby wymiar łącznie nie przekroczył obowiązującego nauczyciela wymiaru jednocześnie w kilku szkołach. Obie umowy i w szkole A i B były zawarte na czas określony. Czy szkoła B prawidłowo wypłaciła dodatek za wysługę lat?
Od decyzji odmawiającej nadania stopnia awansu można się odwołać
Pytanie: Nauczyciel odbył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, ale nie uzyskał akceptacji komisji i kurator odmówił mu nadania stopnia. Czy musi teraz powtórzyć staż, aby ponownie ubiegać się o awans?
Niezastosowanie kryteriów socjalnych przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS skutkuje obowiązkiem uiszczenia od świadczeń składek ZUS i podatku dochodowego
Po kontroli przeprowadzonej w szkole ZUS wydał decyzję na mocy której zobowiązał szkołę do uiszczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatku dochodowego od świadczeń przyznanych z ZFŚS z pominięciem kryterium socjalnego (bony towarowe i wypłaty gotówkowe). Czy faktycznie w takim przypadku od przyznanych bonów towarowych lub od wypłat gotówkowych do kwoty 380 zł sfinansowanych ze środków ZFŚS należy odprowadzić składki ZUS?
Nieprzepracowanie 6 miesięcy z powodu korzystania z dni opieki nad dzieckiem i zwolnienia lekarskiego nie dadzą prawa do „trzynastki”
Wygląda na to, że liberalizacja przepisów o trzynastkach, zwalniająca z obowiązku wypracowania „trzynastki” m.in. osoby, które korzystały z dni opieki nad dzieckiem do lat czternastu czy zwolnienia na chore dziecko nie wejdzie w życie. „Trzynastkę” za 2012 r. otrzymają jednak bez wątpienia osoby, które nie mogły wypracować min. 6 miesięcy ze względu na korzystanie z urlopu macierzyńskiego.
Nauczyciel w trakcie urlopu zdrowotnego nie może sprawdzać egzaminów uczniów
Pytanie: Nauczyciel, który przebywa na urlopie zdrowotnym jest egzaminatorem dla egzaminu gimnazjalnego. Czy w czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia może sprawdzać prace z egzaminu gimnazjalnego?
Nauczyciel może jednocześnie przebywać w stanie nieczynnym i korzystać ze zwolnienia lekarskiego
Pytanie: W szkole zatrudniamy nauczycielkę, która od 1 września 2012 r. do 28 lutego 2013 r. przebywa w stanie nieczynnym. W połowie grudnia nauczycielka poinformowała nas, że w najbliższym czasie będzie miała przeprowadzoną operację i przyniesie zwolnienie lekarskie. Czy nauczyciel może w jednym czasie być w stanie nieczynnym i na zwolnieniu lekarskim?
Zobowiązanie nauczycieli do pracy w ferie zimowe 2013 r.
To, że w ferie zimowe nauczycielom szkół feryjnych przysługuje urlop wypoczynkowy nie oznacza, że dyrektor nie może wezwać ich w tym okresie do pracy. Są bowiem sytuacje, w których nauczyciel musi się stawić do pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego, niezależnie od tego, czy chodzi o ferie zimowe, czy letnie. Ta dyspozycyjność nauczyciela w trakcie urlopu ma jednak granice i w sumie w ciągu roku nie może przekroczyć 7 dni. Ponieważ w praktyce przerwanie nauczycielskiego urlopu często prowadzi do niezadowolenia i sytuacji konfliktowych – szczególnie gdy nauczyciel bez uprzedzenia zostaje wezwany do pracy – wyjaśniamy, jak w najmniej uciążliwy dla nauczycieli sposób organizować pracę na ferie zimowe. Przestrzegamy także przed decyzjami, które mogą pozbawić dyrektora i wicedyrektora urlopu uzupełniającego.
W Strasburgu rozstrzygną, czy można zwolnić z pracy nauczyciela na urlopie zdrowotnym
Kwestia dopuszczalności rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia, wraca jak bumerang każdej wiosny, gdy na etapie prac nad arkuszem organizacji niekiedy trzeba podjąć decyzję o redukcji zatrudnienia. Jeżeli z kalkulacji w arkuszu wynika, że zwolniony powinien być nauczyciel, który jest w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor ma dylemat, czy tzw. zmiany organizacyjne uzasadniają wypowiedzenie mu stosunku pracy w trakcie tego urlopu. Przepisy nie rozstrzygają tej kwestii, a i orzecznictwo nie jest jednolite, dlatego jedna z nauczycielek zwolniona z pracy podczas urlopu zdrowotnego zwróci się do Europejskiego Trybunały Praw Człowieka o rozstrzygniecie, czy takie działanie jest zgodne z prawem.
W 2013 r. odpisy na ZFŚS i wydatki na PFRON na poziomie z 2012 r.
Przyzwyczailiśmy się, że co roku wysokość odpisu na ZFŚS, chociaż minimalnie wzrastała. Tymczasem, w związku z koniecznością wprowadzenia oszczędności w wydatkach budżetowych, w 2013 r. wysokości odpisów na ZFŚS oraz wysokości wydatków PFRON na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostanie utrzymana na poziomie z 2012 r. Na tym nie koniec oszczędności – „zamrożone” zostaną także wynagrodzenia w sektorze finansów publicznych.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »