Nieprzepracowanie 6 miesięcy z powodu korzystania z dni opieki nad dzieckiem i zwolnienia lekarskiego nie dadzą prawa do „trzynastki”
Wygląda na to, że liberalizacja przepisów o trzynastkach, zwalniająca z obowiązku wypracowania „trzynastki” m.in. osoby, które korzystały z dni opieki nad dzieckiem do lat czternastu czy zwolnienia na chore dziecko nie wejdzie w życie. „Trzynastkę” za 2012 r. otrzymają jednak bez wątpienia osoby, które nie mogły wypracować min. 6 miesięcy ze względu na korzystanie z urlopu macierzyńskiego.
Nauczyciel może jednocześnie przebywać w stanie nieczynnym i korzystać ze zwolnienia lekarskiego
Pytanie: W szkole zatrudniamy nauczycielkę, która od 1 września 2012 r. do 28 lutego 2013 r. przebywa w stanie nieczynnym. W połowie grudnia nauczycielka poinformowała nas, że w najbliższym czasie będzie miała przeprowadzoną operację i przyniesie zwolnienie lekarskie. Czy nauczyciel może w jednym czasie być w stanie nieczynnym i na zwolnieniu lekarskim?
Koszt szkolenia z ZFŚS dla nauczycieli podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i oskładkowaniu
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę w jednostce oświatowej pełni funkcję członka komisji ZFŚS. W ramach tej funkcji zgłosił chęć uczestniczenia w szkoleniu na temat ZFŚS w jednostkach oświatowych, z prośbą o pokrycie kosztów ww. szkolenia przez zakład. Sprawdź, czy kwota pokrycia kosztów uczestnictwa nauczyciela w szkoleniu na temat ZFŚS będzie stanowiła przychód ze stosunku pracy, który należy opodatkować i wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Gdy placówka zatrudniająca mniej niż 20 pracowników przeprowadza zwolnienia grupowe pracownikom nie należy się odprawa pieniężna
Pytanie: Urząd miasta, który jest naszą jednostką nadrzędną, podjął decyzję o zwolnieniach pracowników administracji i obsługi ze wszystkich podległych przedszkoli. Czy w takim przypadku pracownicy naszego przedszkola mają prawo do odprawy? Dodam, że zatrudniamy 15 pracowników.
Gdy nauczyciel ma kwalifikacje do zajmowania dwóch stanowisk zawiera się z nim jedną umowę o prace z pensum łączonym
Pytanie: Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole funkcjonującej przy młodzieżowym ośrodku wychowawczym (MOW) na podstawie umowy o pracę na czas określony, w pełnym wymiarze czasu pracy (18/18). Z nauczycielem zawarto odrębną umowę o pracę na stanowisku bibliotekarza - na czas określony w wymiarze 5/30 godzin dydaktycznych. W drugim przypadku z nauczycielem-wychowawcą zatrudnionym na podstawie mianowania, w pełnym wymiarze czasu pracy (24/24 godzin tyg.), zawarto odrębną umowę o pracę na czas określony na stanowisku nauczyciela (w wymiarze 8/18). Czy ci nauczyciele powinni mieć jedną czy dwie umowy o pracę, a zajęcia realizowane ponad etat powinny zostać podzielone za zgodą pracownika w ramach godzin ponadwymiarowych? Czy zawarcie dwóch umów o pracę z jednym pracodawcą może być w tych przypadkach zakwalifikowanie jako obejście przepisów o czasie pracy?
Działalność socjalną można prowadzić wspólnie dla kilku placówek, ale ewidencję księgową można prowadzić oddzielnie dla każdej z nich
Pytanie: W naszej gminie szkoły podstawowe, gimnazja, przedszkola oraz zespół szkół i przedszkoli, na podstawie odpowiedniej umowy wchodzą w skład wspólnego funduszu socjalnego. Poszczególni członkowie przekazują 100% swoich odpisów na wspólne konto bankowe, w ramach którego prowadzona jest działalność socjalna. Środki funduszu są dostępne dla wszystkich jego członków według potrzeb zgodnie z przyjętym regulaminem bez względu na wysokość wniesionego wkładu. Ewidencja księgowa prowadzona jest jednak w sposób umożliwiający ustalenie wykorzystanych środków przez każdą placówkę. W wyniku tego na koniec roku w bilansie w niektórych placówkach pojawia się saldo Wn na koncie 851 „Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych”. Na czym polega błąd, gdzie są nieprawidłowości i jak powinno wyglądać prawidłowe rozwiązanie?
Dodatek uzupełniający za 2012 r. – 14 przydatnych wskazówek
Nauczyciel z tym samym stopniem awansu, kwalifikacjami i wymiarem zatrudnienia na obszarze danego organu prowadzącego mają zarabiać tyle samo. Jeżeli tak się nie dzieje, to organy muszą do końca stycznia wypłacić im wyrównania zaniżonych pensji. W niektórych szkołach sięga ono kilkunastu tysięcy złotych, co znacząco nadszarpnie budżety organów prowadzących. Aby uniknąć wypłacania dodatku uzupełniającego można podwyższać poszczególne składniki nauczycielskiej pensji, a także stosować inne, sprawdzone w wielu szkołach metody. O tym, jak to zrobić piszemy dalej, po drodze pokazując, jak liczyć dodatek uzupełniający za 2012 r.