Nowe kwalifikacje nauczycieli w praktyce szkolnej
PYTANIE 1.Pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela po ukończeniu studiów podyplomowych zgodnie z nowym rozporządzeniem dotyczącym kwalifikacji nauczycieli. Czy nauczyciel, który ukończył studia magisterskie z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a we wrześniu 2023 r. podjął studia podyplomowe z wychowania fizycznego, będzie posiadał kwalifikacje do nauczania wychowania fizycznego w kl. IV–VIII?
Nowe kwalifikacje nauczycieli 2023 – część I
Dnia 3 października 2023 r. weszło w życie długo wyczekiwane rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Zmiany mają na celu dostosowanie do nowych standardów kształcenia nauczycieli. Założeniem stał się 5-letni cykl kształcenia w zawodzie nauczyciela − w ramach jednolitych studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia. Nie wszystkich będą jednak dotyczyć te przepisy. W pierwszej części artykułu analizujemy kwalifikacje nauczyciela w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej − z uwzględnieniem starych i nowych standardów kształcenia.
Dodatek specjalny dla pracownika szkoły — 8 wytycznych
Komu można przyznać dodatek specjalny? Czy należy się każdemu pracownikowi szkoły, w tym nauczycielowi i pracownikowi zatrudnionemu w trybie art. 15 Prawa oświatowego? Czy przyznanie dodatku ma charakter obligatoryjny? Co stanowi przesłankę jego przyznania? W końcu — czy poprawne jest przyznanie go na czas nieokreślony? W artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości, odpowiadamy na pytania i przedstawiamy 8 wytycznych postępowania!
Dodatek specjalny dla dyrektora szkoły w związku z kształceniem uczniów z Ukrainy
Czy dyrektor szkoły może otrzymać dodatek specjalny w związku z kształceniem uczniów Ukrainy? Nie są to składniki wynagrodzenia nauczyciela, niemniej jednak przyznanie tych świadczeń nie jest wykluczone. Sprawdzamy, w jakich przypadkach dyrektorowi może przysługiwać gratyfikacja z tytułu dodatkowych obowiązków związanych z kształceniem uczniów z Ukrainy.
Inwentaryzacja w placówce oświatowej w 2023 roku — kompendium wiedzy
W 2023 roku, tak samo jak wcześniej, w każdej placówce oświatowej, musi być przeprowadzona inwentaryzacja. Zaniechanie jej przeprowadzenia lub rozliczenia albo przeprowadzenie lub rozliczenie inwentaryzacji w sposób niezgodny z przepisami ustawy o rachunkowości stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Warto wiedzieć, że ustawodawca wskazuje jedynie ogólne zasady przeprowadzania inwentaryzacji okresowej, natomiast szczegółowe zasady, organizację oraz terminy określa kierownik jednostki w instrukcji inwentaryzacyjnej, dostosowując je do indywidualnych cech i warunków funkcjonowania jednostki. Aby wywiązać się z tego zadania zgodnie z prawem, przedstawiamy kompendium wiedzy na temat inwentaryzacji — jaki jest jej cel, kiedy i co podlega inwentaryzacji, jak często jej dokonywać, jakie prowadzić dokumenty i jak poprawiać ewentualne błędy.