WYDANIE ONLINE

W awansie zawodowym nauczycieli pojawiło się nowe pojęcie – mentor. Nowe stanowisko budzi wiele wątpliwości: kto może zostać mentorem, jaką rolę w awansie będzie odgrywał, czym się różni to stanowisko od stanowiska opiekuna stażu, czy mentor zastępuje opiekuna stażu, czy też nauczyciele realizujący staże na starych zasadach będą mieć nadal opiekuna, jak powinien wyglądać dokument powołujący mentora? Porządkujemy nowe przepisy, rozwiewamy wątpliwości i analizujemy nowe regulacje prawne.

czytaj więcej »

Po dość długim oczekiwaniu zostało podpisane i weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. W rozporządzeniu uregulowano m.in. zadania nauczyciela odbywającego przygotowanie zawodowe. Sprawdzamy, jakie jeszcze kwestie zostały w nim uregulowane.

czytaj więcej »

13 września weszło w życie rozporządzenie regulujące szczegółowe zasady organizacji kształcenia zdalnego w szkołach i placówkach oświatowych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

czytaj więcej »

Od 7 września 2022 r. obowiązują zmienione standardy kształcenia nauczycieli. Zmiany związane są m.in. z kierunkiem logopedia.

czytaj więcej »

Czeka nas rekordowy wzrost minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia 2023 r. ma ono wynosić 3.490 zł. Będzie więc wyższe od aktualnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela początkującego.

czytaj więcej »

Zmniejszanie liczby etatów nauczycieli specjalistów w porównaniu ze stanem na 30 września 2021 r. oraz 30 września 2020 r. jest niezgodne przepisami – przypomina MEiN w odpowiedzi z 14 września 2022 r. na interpelację poselską. Zapowiedziano również, że realizacja obowiązku zatrudnienia specjalistów będzie przedmiotem kontroli przeprowadzanych przez kuratorów oświaty.

czytaj więcej »

Począwszy od stycznia 2023 r. obiad w szkole miałby być bezpłatny dla wszystkich uczniów, bez względu na dochody ich rodziny. Takie rozwiązanie zaproponowali posłowie lewicy w nowym projekcie ustawy, który wpłynął do Sejmu.

czytaj więcej »

Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 weszły w życie ważne zmiany dotyczące nauczania języka polskiego cudzoziemców oraz kształcenia w oddziałach przygotowawczych. Jedną z nich jest tworzenie oddziałów międzyszkolnych do nauki dodatkowego języka polskiego. Przedstawiamy ważne wytyczne, które obowiązują od 1 września, oraz problemy prawne dotyczące omawianego zagadnienia.

czytaj więcej »

Uczęszczanie do szkoły uczniów z Ukrainy niejednokrotnie powoduje konieczność wprowadzenia zmian w statucie szkoły. Kiedy i jakie zmiany należy nanieść, jakie przepisy warto przeanalizować – omawiamy w artykule.

czytaj więcej »

Zatrudnianie nauczycieli na czas określony jest ograniczone przepisami. Dotyczy to zwłaszcza nauczycieli początkujących. Czy każda umowa o pracę na czas określony jest wliczana do limitu zatrudnienia? Co oznacza „potrzeba wynikająca z organizacji nauczania”? Jakie umowy można zawierać z nauczycielami początkującymi bez względu na limit czasowy? Ekspert porządkuje i wyjaśnia zagadnienia.

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 września 2022 r. zatrudniamy nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy, na 1 rok na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Nauczyciel w sierpniu 2022 roku uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. W poprzednim miejscu pracy nie otrzymał świadczenia na start w wysokości 1.000 zł. Co należy zrobić w tej sytuacji? Czy nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, powinien otrzymać świadczenie na start?

czytaj więcej »

Sprawdź, jak należy postąpić, w sytuacji gdy w czasie przebywania przez pracownika szkoły na urlopie wychowawczym wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego. Kiedy należy przyznać mu podwyżkę – w trakcie urlopu wychowawczego czy dopiero po jego zakończeniu.

czytaj więcej »

Pracujący emeryt może korzystać z dwóch ZFŚS – w szkole, gdzie pracuje jako pracownik, a w poprzednim miejscu zatrudnienia – jako emeryt. Sprawdź, w jakich przypadkach jest to możliwe.

czytaj więcej »

Przejście na świadczenie kompensacyjne wymaga nie tylko osiągnięcia odpowiedniego wieku i stażu, ale też rozwiązania stosunku pracy. Należy zastanowić się, czy rozwiązanie to może nastąpić przed osiągnięciem wieku uprawniającego do świadczenia.

czytaj więcej »

Kwestia dofinansowania na studia podyplomowe nauczyciela jest sprawą uznaniową. Dotyczy to również dyrektora. Sprawdzamy, kto decyduje o przyznaniu dofinansowania doskonalenia zawodowego dyrektora?

czytaj więcej »

Za okres urlopu bezpłatnego, jak sama jego nazwa wskazuje, nauczycielowi nie należy się wynagrodzenie. Oznacza to, że konieczne jest odpowiednie potrącenie jego wynagrodzenia. Aby tego dokonać, należy zastosować określoną procedurę.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może udzielić urlopu bezpłatnego nauczycielowi przebywającemu na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (ciąża)? Urlop bezpłatny trwałby trzy dni.

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor szkoły negatywnie rozpatrzył wniosek o udzielenie nauczycielowi urlopu bezpłatnego. Celem urlopu nauczyciela miała być kontynuacja leczenia podjętego w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy od decyzji odmownej w sprawie udzielenia urlopu bezpłatnego można się odwołać? Do kogo składa odwołanie?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej jednostce inwentaryzacja środków trwałych przeprowadzana jest raz w ciągu 4 lat. Ostatnia pełna inwentaryzacja środków trwałych drogą spisu z natury została przeprowadzona w 2018 roku, kolejnej termin przypada w 2022 roku (III kwartał). W związku ze zmianą dyrektora szkoły została przeprowadzona inwentaryzacja zdawczo-odbiorcza drogą spisu z natury na dzień 6. września 2021 r. Czy jednostka dla zachowania przepisów uor musi przeprowadzić inwentaryzację w III kwartale 2022 roku, czy może uznać zdawczo-odbiorczą za właściwą, mimo że nie była przeprowadzona zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 1 uor?

czytaj więcej »

Pytanie: Przedszkole otrzymało środki z ubezpieczenia. Zaistniała konieczność przesunięcia środków w ramach paragrafów wydzielonego rachunku, która musi być wprowadzona zarządzeniem dyrektora. Czy pełnomocnictwo prezydenta miasta, jakie otrzymuje dyrektor jednostki oświatowej, do tego wystarczy, czy musi być dodatkowe upoważnienie?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy rozbudowę szkoły przez jst. Na placu budowy musiał być zapewniony prąd i woda, zgodnie z dokumentami, my jako szkoła powinniśmy wystawić fakturę wykonawcy za ww. koszty. Czy jest termin wystawienia takiej refaktury i czy podatek VAT powinien być w takiej wysokości jak na fakturze otrzymanej przez nas? Nie korzystamy z odliczeń podatku VAT. Czy kwotą netto na refakturze powinna być kwota brutto z faktury?

czytaj więcej »