AKS 187
Wynagrodzenie pedagoga specjalnego – rozdział w klasyfikacji
Zgodnie z przepisami rozporządzenia MF z 2 marca 2010 r., wynagrodzenie pedagoga specjalnego należy wykazać w rozdziale podstawowym.
Upoważnienie do dokonania zmian w planie finansowym jednostki
Przedszkole otrzymało środki z ubezpieczenia. Zaistniała konieczność przesunięcia środków w ramach paragrafów wydzielonego rachunku, która musi być wprowadzona zarządzeniem dyrektora. Czy pełnomocnictwo prezydenta miasta, jakie otrzymuje dyrektor jednostki oświatowej, do tego wystarczy, czy musi być dodatkowe upoważnienie?
AKS 186
Przekroczenie wydatków na zakup podręczników a pokrycie brakującej kwoty
Pytanie: Szkoła corocznie otrzymuje dotację celową na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz 1% obsługi na określone zadanie.1) Czy w wyniku przekroczenia przez szkołę kwoty przeznaczonej na zakup podręczników możemy przeznaczyć 1% obsługi na sfinansowanie powstałej różnicy? Czy jednak powinniśmy tę kwotę sfinansować z własnego budżetu szkoły?2) Jeśli możemy sfinansować z 1% obsługi, to czy zgodne będzie, aby pula środków przeznaczonych na obsługę zadania wprowadzona w planie finansowym 80153 § 4210 (zakup materiałów i wyposażenia) została przeniesiona do 80153 § 4240 (zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek)?3) Czy kwota 1% obsługi powinna być tylko wydatkowana z paragrafu 4210 (zakup materiałów i wyposażenia)?
Okres przechowywania dokumentacji płacowej
Pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia - osobno dla każdego pracownika - dokumentacji pracowniczej, w zakresie obejmującym m.in. kartę (listę) wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą. Sprawdź, jaki jest okres przechowywania dokumentacji związanej z wynagrodzeniem w zależności od terminu, w jakim został nawiązany stosunek pracy.
SKS 59
Wpięcie brakującego dokumentu do akt osobowych pracownika
Pytanie: Przez nieuwagę do akt osobowych pracownika nie wpięto jednego dokumentu, tzn. między dokumentem 3 a 4 powinien znaleźć się jeszcze jeden. Jak naprawić ten błąd? W jaki sposób skorygować numerację?
Wcześniejsza nagroda jubileuszowa dla odchodzącego pracownika szkoły
Pytanie: W jakich przypadkach należy wypłacić wcześniejszą nagrodę jubileuszową dla odchodzącego pracownika szkoły?
Świadectwo pracy w przypadku rozwiązania stosunku pracy w dniu jego nawiązania
Pytanie: Nauczyciel 1 sierpnia 2022 r. podpisał umowę o pracę na czas określony od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. Jednak już 1 września 2022 r. poprosił o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, na które dyrektor wyraził zgodę. Czy w takiej sytuacji nauczycielowi trzeba wydać świadectwo pracy?
AKS 185
ZFŚS emeryta w więcej niż jednej szkole
Pracujący emeryt może korzystać z dwóch ZFŚS – w szkole, gdzie pracuje jako pracownik, a w poprzednim miejscu zatrudnienia – jako emeryt. Sprawdź, w jakich przypadkach jest to możliwe.
Wniosek o urlop bezpłatny między zwolnieniami lekarskimi
Pytanie: Czy dyrektor szkoły może udzielić urlopu bezpłatnego nauczycielowi przebywającemu na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (ciąża)? Urlop bezpłatny trwałby trzy dni.
Upoważnienie do dokonania zmian w planie finansowym jednostki
Pytanie: Przedszkole otrzymało środki z ubezpieczenia. Zaistniała konieczność przesunięcia środków w ramach paragrafów wydzielonego rachunku, która musi być wprowadzona zarządzeniem dyrektora. Czy pełnomocnictwo prezydenta miasta, jakie otrzymuje dyrektor jednostki oświatowej, do tego wystarczy, czy musi być dodatkowe upoważnienie?
AKS 184
Zmiany kadrowe na początku roku szkolnego w szkole i przedszkolu
Rozpoczęcie roku szkolnego często wiąże się z koniecznością modyfikacji warunków zatrudnienia nauczyciela. To opracowanie odpowie na wątpliwości, co może zrobić dyrektor w zakresie warunków zatrudnienia, w tym dodatków i dodatkowych funkcji po 1 września, na co musi mieć zgodę nauczyciela, a jakie zmiany wprowadza poleceniem służbowym.
Stawka wynagrodzenia w umowie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2022 r.
Pytanie: Od 1 września w szkole zostaje zatrudniony nauczyciel kontraktowy. Jaką stawkę wynagrodzenia należy wpisać w umowie? Zgodnie ze starą tabelą?
Obliczanie stażu pracowniczego do dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej
Sprawdź, jak poprawnie zaliczyć zakończone okresy zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy, od którego zależy wysokość dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Praktyczne zestawienie najważniejszych zasad znajdziesz w tabeli.
AKS 183
Urlop w okresie wypowiedzenia ― kto o tym decyduje?
Sprawdź, czy dyrektor placówki nieferyjnej musi się zgodzić na wskazany przez nauczyciela termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia w sytuacji, gdy w danym okresie jego obecność w pracy jest niezbędna z uwagi na absencję innego pracownika.
AKS 182
Zdolność do pracy po urlopie zdrowotnym i pójście na zwolnienie lekarskie
Dowiedz się, czy bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel może przedłożyć orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy i jednocześnie zwolnienie lekarskie z powodu choroby.
Świadczenia po zmarłej nauczycielce – komu i co należy wypłacić?
Pytanie: 6 lipca zmarła nauczycielka, była wdową i miała dwie dorosłe córki oraz matkę pozostającą pod jej opieką. Komu wypłacić świadczenia po zmarłej? Czy w związku z tym, że nauczycielka w maju osiągnęła wiek emerytalny, ale nie zdążyła przejść na emeryturę, należy się rodzinie odprawa emerytalna, czy tylko pośmiertna? Co z wynagrodzeniem wypłaconym zmarłej z góry 1 lipca, czy podlega zmniejszeniu?
Specjaliści w szkołach i przedszkolach – nowy obowiązek od 1 września 2022 r.
Od 1 września 2022 r. szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe będą musiały zatrudnić odpowiednią liczbę specjalistów. Liczba etatów będzie zależała od liczby uczniów, zaś wybór specjalisty pozostanie w gestii dyrektora. W niektórych przypadkach wybór specjalisty zostanie narzucony z góry. Sprawdź, jak ustalić liczbę etatów specjalistów na nowy rok szkolny. Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełnić osoby zatrudniane na takich stanowiskach i czy możliwe jest pozyskanie nowych pracowników jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
SKS 58
Wypłata wczasów pod gruszą, gdy regulamin ZFŚS nie wymaga wykorzystania 14 dni urlopu
Pytanie: Nasz regulamin ZFŚS nie zawiera zapisu o obowiązkowym 14-dniowym urlopie przed otrzymaniem dofinansowania do wypoczynku (tzw. wczasy pod gruszą). Czy w związki z tym należy wypłacić to świadczenie pracownikowi na urlopie macierzyńskim? Czy musimy obowiązkowo wprowadzić do regulaminu zapis o wykorzystaniu 14 dni urlopu? Jak taki zapis będzie miał zastosowanie do pracowników zatrudnionych na część etatu?
Wymiar urlopu uzupełniającego po urlopach związanych z macierzyństwem
Pytanie: Nauczycielka przebywała od 08.07.2021 r. do 28.09.2021 r. na zwolnieniu lekarskim, od 29.09.2021 r. do 15.02.2022 r. na urlopie macierzyńskim, a od 16.02.2022 r. do 27.09.2022 r. na urlopie rodzicielskim. Ile dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w latach 2021 i 2022 należy jej udzielić? O ile wydłuży jej się okres stażu na nauczyciela dyplomowanego, który rozpoczęła 01.09.2020 r.?
Wymiar urlopu niepełnoetatowego nauczyciela przedszkola
Pytanie: Jak prawidłowo obliczyć urlop wypoczynkowy nauczycielowi przedszkola zatrudnionemu na 4/22 etatu, który pracuje 2 razy w tygodniu?
AKS 181
Wynagrodzenie urlopowe a minimalne wynagrodzenie za pracę w szkole
Pytanie: Czy do minimalnego wynagrodzenia za pracę wlicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli?
Wychowawstwo w dwóch klasach – ile dodatków
Pełnienie funkcji wychowawcy klasy wiąże się z prawem do dodatku funkcyjnego. Sprawdź, czy można powierzyć opiekę nad dwoma oddziałami jednemu wychowawcy klasy i wypłacać mu podwójny dodatek za wychowawstwo.
Uzupełnienie brakującego dokumentu w aktach osobowych pracownika
Pytanie: Przez nieuwagę do akt osobowych pracownika nie wpięto jednego dokumentu. Innymi słowy, między dokumentem 3 a 4 powinien znaleźć się jeszcze jeden. Jak naprawić ten błąd? W jaki sposób skorygować numerację?
AKS 180
Wynagrodzenie za doraźne zastępstwa a minimalne wynagrodzenie za pracę nauczyciela
Czy do minimalnego wynagrodzenia za pracę nauczyciela wlicza się wynagrodzenie za doraźne zastępstwa? Przeczytaj wyjaśnienie eksperta.
Ukończenie szkoły podstawowej przez ucznia z Ukrainy - dwa wymogi
Weszły już w życie nowe regulacje dotyczące warunków ukończenia szkoły podstawowej przez ucznia z Ukrainy. Nie odbiegają one treścią od rozwiązań proponowanych w projekcie. Sprawdzamy, jakie wymogi musi spełnić uczeń z Ukrainy, aby ukończyć polską szkołę.
SKS 57
Obowiązki kadrowo-płacowe przed wakacjami
Zadanie 1. Zakończenie stażu nauczycieli na wyższe stopnie awansu zawodowego
AKS 179
Podwyższenie stawki diety za krajową podróż służbową
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej przewiduje wzrost diety za dobę krajowej podróży służbowej. Sprawdź, ile wyniesie nowa stawka oraz co to oznacza dla pracowników odbywających krajową podróż służbową. Dowiedz się także, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.
Oddziały przygotowawcze – utworzenie, organizacja kształcenia i pracy oraz likwidacja
Oddziały przygotowawcze to nie jest nowy twór. Funkcjonowały one w naszym kraju już od kilku lat, jednak wojna w Ukrainie i napływ uchodźców z tego kraju, w tym także dzieci i uczniów, sprawiły, że wiele samorządów sięgnęło po tę formę kształcenia. Utworzenie oddziału przygotowawczego ułatwia bowiem dostosowanie procesu oraz organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości edukacyjnych dzieci i uczniów z Ukrainy. Dla większości dyrektorów szkół jest to jednak nowość. Poznaj zatem zasady tworzenia i organizacji nauki oraz pracy w tych oddziałach.
AKS 178
Zakup fartuchów dla uczniów
Sprawdź, czy szkoła ma obowiązek zakupienia fartuchów dla uczniów na lekcje chemii czy biologii, w czasie których z odzieży i obuwia roboczego korzysta nauczyciel.
Ryczałt za paliwo (dowóz do placówki) a ceny paliw
Sprawdź, czy rosnące ceny paliwa uzasadniają żądania rodziców dowożących swoje dzieci do specjalnego ośrodka, o podwyższenie ryczałtu za paliwo.
AKS 177
Zawarcie z nauczycielem dodatkowej umowy na stanowisku niepedagogicznym
Dosyć powszechną praktyką jest zatrudnianie w ramach dwóch umów nauczyciela, który dodatkowo posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku niepedagogicznym. Takie rozwiązanie jest stosowane szczególnie, gdy chodzi o pracę na część etatu. Sprawdź jednak, dlaczego takie rozwiązanie może być trudne do pogodzenia z przepisami prawa pracy.
Zaświadczenie lekarskie o konieczności wykonywania pracy zdalnej
Dowiedz się, czy pracodwca ma obowiązek honorować zaświadczenie lekarskie od lekarza leczącego nauczyciela zalecające pracę zdalną.
Uzyskanie kwalifikacji w trakcie zatrudnienia na podstawie art. 15 UPO
Zatrudnienie do prowadzenia zajęć osoby bez kwalifikacji nauczycielskich i przygotowania pedagogicznego możliwe jest na podstawie art. 15 ustawy Prawo oświatowe. Co jednak w sytuacji, gdy taki pracownik w trakcie zatrudnienia uzupełni wykształcenie? Czy możliwa jest zmiana rodzaju umowy i podstawy zatrudnienia? Sprawdź to.
SKS 56
Lista kontrolna – przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy
Przeciwdziałanie dyskryminacji w zakładzie pracy to jedno z kluczowych zadań każdego pracodawcy. Sprawdź, czy stosujesz obowiązujące przepisy w tym zakresie i podejmujesz odpowiednie działania przeciwstawiające się dyskryminacji.
AKS 176
Zaświadczenie z KRUS i zeznania dwóch świadków jako dokumenty potwierdzające pracę na roli
Sprawdź, czy zaświadczenie z KRUS dotyczące okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i zeznania dwóch świadków potwierdzające prowadzenie przez pracownika działalności specjalnych produkcji rolnej wystarczą, by zaliczyć wskazane przez pracownika okresy do stażu pracy.
Zastosowanie konta 980
Dowiedz się, czy szkoła jako jednostka budżetowa ma obowiązek dokonywania księgowania planu i wydatków na koncie 980.
Zapis w regulaminie ZFŚS o obowiązku zwrotu kosztów niewykorzystanego świadczenia
Z tego artykułu dowiesz się, czy w regulaminie ZFŚS można zawrzeć zapis zobowiązujący uprawnionego do zwrotu kosztów świadczenia np. imprezy kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej lub integracyjnej, jeżeli mimo potwierdzenia woli uczestnictwa nie weźmie w niej udziału. Sprawdź także, czy można wprowadzić zapis o potrąceniu wartości niewykorzystanego świadczenia z pensji pracownika.
AKS 175
Wydatkowanie dotacji przyznanej na uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
Pytanie: Czy biorąc pod uwagę możliwość zawartą w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych „aby limitem wydatków na realizację zadań innych w ramach dotacji przekazanej na uczniów z orzeczeniami była wysokość kwoty, którą ta sama placówka otrzymuje na dzieci bez orzeczeń”, prawidłowe jest myślenie, że w przypadku 4 dzieci z orzeczeniem w danym miesiącu na wydatki inne możemy przeznaczyć 4 × bazową kwotę dotacji (powiedzmy 700 zł), czyli 2800 zł? Czy w takim wypadku można dodatkowo (poza powyższym sposobem rozliczania) z dotacji na kształcenie specjalne sfinansować zakup wyposażenia do gabinetu terapeutycznego bądź programu multimedialnego przeznaczonego dla dzieci ze SPE?
Zatrudnienie nauczyciela po kilku miesiącach od wykonania badań wstępnych
Pytanie: We wrześniu 2021 roku mieliśmy zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Skierowaliśmy go na badania wstępne, które wykonał, ale okazało się jednak, że zastępstwo w tamtym czasie nie będzie konieczne (nauczycielka, która miała być nieobecna, przesunęła termin skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia). Zastępstwo będzie konieczne od marca 2022 roku. Czy nauczycielka musi ponownie wykonać badania wstępne, jeżeli posiada orzeczenie lekarskie z sierpnia 2021 roku?
SIO – zalecenia realizowania niektórych zajęć edukacyjnych w formie indywidualnej to nie to samo co nauczanie indywidualne
Pytanie: Uczennica PSP posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W zaleceniach widnieje zapis „W przypadku kontynuowania kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej niezbędne jest realizowanie części zajęć edukacyjnych w formie indywidualnej ze względu na znaczące trudności w koncentracji uwagi…”. Uczeń LO posiada w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego podobny zapis: „realizowanie przez ucznia zajęć edukacyjnych w formie indywidualnej (z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych) od początku roku szkolnego. Czy na podstawie tych zapisów powinniśmy zaznaczyć w Systemie Informacji Oświatowej w danych dziedzinowych, że uczniowie realizują nauczanie indywidualne, pomimo iż nie posiadają orzeczeń o potrzebie nauczania indywidualnego? Czy na podstawie tych zapisów należy przyznać dodatek za trudne warunki pracy dla nauczycieli za godziny zajęć przepracowane z uczniami?