WYDANIE ONLINE

Od 15 lutego 2024 r. zmienią się przepisy dotyczące zaświadczenia o niekaralności dla nauczyciela. Będzie ono obejmowało szerszy zakres przestępstw niż dotychczas oraz zostaną wprowadzone zasady weryfikacji niekaralności nauczycieli cudzoziemców. Jakie dokładnie zmiany wprowadzają nowe przepisy, czy weryfikacja jest konieczna w każdym przypadku oraz ile zaświadczeń należy wydać – omawiamy w temacie numeru.

czytaj więcej »

NOWOŚĆ! Dział „Listy do redakcji” – eksperci odpowiadają na pytania i rozwiązują problemy naszych Czytelników!  

czytaj więcej »

Zgodnie z art. 38 Karty Nauczyciela wypłata wynagrodzenia nauczycielowi następuje z góry w pierwszym dniu miesiąca. Czy nauczyciel powinien otrzymać na konto wynagrodzenie pierwszego? Czy pracodawca powinien pierwszego wysłać przelew? Jeśli pierwszy wypada w sobotę, to wypłata powinna być w piątek, czy w poniedziałek? Jeśli pierwszy wypada w niedzielę, to wypłata będzie w poniedziałek?

czytaj więcej »

Nauczycielowi w październiku zostało udzielone zwolnienie z powodu działania siły wyższej. W naszej placówce godziny ponadwymiarowe wypłacamy 10. dnia miesiąca. Jak wygląda kwestia uwzględnienia takich godzin w podstawie wymiaru? Uwzględniamy te godziny wypłacone 10 listopada w podstawie wymiaru zwolnienia w październiku, czy jednak nie?

czytaj więcej »

Z dotacji oświatowej nie można pokryć kosztu zakupu gabloty na sztandar. Rola dotacji oświatowej nie polega na subsydiowaniu wszelkiej działalności prowadzonej przez szkołę. Omawiamy na co i na jakich warunkach można przeznaczać dotacje oświatowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi, który był zatrudniony jako nauczyciel początkujący i po dwóch tygodniach pracy napisał podanie o zwolnienie (czyli pracował miesiąc) należy się świadczenie na start?

czytaj więcej »

Pracownik złożył wniosek o dofinansowanie studiów podyplomowych. Dyrektor przyznał dofinansowanie w kwocie 672,00 zł do wypłaty na konto pracownika. Czy takie dofinansowanie jest zwolnione z opodatkowania?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy za okres zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej nauczycielom przysługuje dodatek wiejski w pełnej wysokości, czy 50%? Jak należy obniżać wynagrodzenie z tego tytułu: przez dni czy godziny?

czytaj więcej »

Czy nauczycielowi przebywającemu na świadczeniu rehabilitacyjnym należy się dodatek wiejski? Czy od wypłacanego dodatku wiejskiego w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy naliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

czytaj więcej »

Jak naliczać i wypłacać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Czy należy je wyłącznie wypłacać za godziny przepracowane, czy można uśrednić i wypłacać przez cały rok średnią?

czytaj więcej »

W jakiej wysokości zaplanować do budżetu odpis na ZFŚS na rok 2024 dla nauczycieli, nauczycieli emerytów oraz pracowników obsługi?

czytaj więcej »

Pracownik niepedagogiczny jest na zwolnieniu lekarskim od 15 do 17 listopada 2023 r. Dyrektor dzień 17 listopada wyznaczył dniem wolnym za 11 listopada. Czy ten dzień pracownik może odebrać w innym terminie, czy mu przepada?

czytaj więcej »

W przedszkolu publicznym każdy pracownik, który chce wykorzystać urlop wypoczynkowy, składa wniosek o urlop. Czy może być wypisany i zatwierdzony przez dyrektora 2 miesiące wcześniej? Do tego wniosku wypisujemy kartę urlopową. Czy może być wypisana z datą bieżącą, czy z datą wniosku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przedszkola publicznego miał zwolnienie lekarskie ponad 30 dni do 31 października 2023 r. Pracodawca ma podpisaną umowę na wykonywanie usług medycznych w zakresie badań profilaktycznej opieki zdrowotnej dla pracowników. Czy pracownik może wykonać badanie u lekarza medycyny pracy w przychodni z którą pracodawca nie ma podpisanej umowy? Czy może od 1 listopada 2023 r. wziąć urlop wypoczynkowy bez orzeczenia lekarskiego?

czytaj więcej »

W poprzednim wydaniu magazynu zamieściliśmy I część tekstu dotyczącą kwalifikacji nauczycieli po 3 października 2023 r. Ekspert analizował kwalifikacje nauczyciela w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej − z uwzględnieniem starych i nowych standardów kształcenia. Zapraszam teraz do lektury części drugiej − dotyczącej nowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli specjalistów. Szczegółowo omawiamy nowe przepisy.

czytaj więcej »

Każda placówka oświatowa musi mieć opracowany regulamin wynagradzania nauczycieli. Regulamin niezgodny z przepisami zostanie uznany za nieważny. Dlatego tak istotne jest, by nie popełnić żadnych błędów, których niestety w praktyce spotyka się bardzo wiele. Zbieramy 10 najczęstszych niepoprawnych zapisów regulaminu oraz 10 wskazówek postępowania – jaki zapis na pewno będzie precyzyjny i poprawny.

czytaj więcej »

Klasyfikacja budżetowa wykorzystywana jest obligatoryjnie w planowaniu, ewidencji oraz sprawozdawczości jednostek oświatowych. Czym jest klasyfikacja budżetowa, jakie można wyróżnić kryteria, jak klasyfikować poszczególne wydatki − omawiamy w artykule.

czytaj więcej »

Temat dotacji oświatowej oraz tego, na co można ją przeznaczyć budzi wiele wątpliwości. Sprawdzamy, czy z dotacji oświatowej można sfinansować wydatki dotyczące utworzenia i wyposażenia boiska do siatkówki. Przedstawiamy stanowisko RIO.

czytaj więcej »