Uzasadnianie informacji o przyznaniu dodatku motywacyjnego
Pytanie: Czy informacja o przyznaniu dodatku motywacyjnego musi zawierać uzasadnienie?
Stanowisko wicedyrektora a ukończenie studiów zarządzania oświatą
Pytanie: Czy osoba zajmująca stanowisko wicedyrektora musi mieć kwalifikacje wynikające z ukończenia studiów zarzadzania oświatą? Czy stanowisko to może piastować osoba, która nie ma wykształcenia pedagogicznego? Czy osoba nieposiadająca wykształcenia pedagogicznego może w ogóle zarządzać placówką oświatową?
Preliminarz wydatków na ZFŚS w szkole na nowy rok kalendarzowy
Pytanie: Jak przyjąć preliminarz wydatków na ZFŚS na kolejny rok kalendarzowy?
Odprawa pieniężna w przypadku przejścia na emeryturę
Pytanie: Nauczyciel przechodzący na emeryturę może rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela. Stosunek pracy w tym trybie ulega rozwiązaniu w terminie ustalonym w tym porozumieniu, czyli w dowolnym momencie roku szkolnego. Do tej czynności wymagana jest zgoda dyrektora (porozumienie w sprawie rozwiązania umowy zawiera nauczyciel z dyrektorem i wspólnie w nim ustalają termin ustania zatrudnienia). Czy nauczyciel ma prawo do odprawy pieniężnej (3-miesięcznej) w związku z przejściem na emeryturę? Czy to porozumienie stron mu nie zaszkodzi, aby ją otrzymać?
Nauczyciel wspomagający w placówce oświatowej od A do Z
Rola nauczyciela wspomagającego w kształtowaniu edukacji włączającej jest nieoceniona. Dzięki wsparciu tych specjalistów dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami mogą w pełni uczestniczyć w życiu szkolnym. Nauczyciele wspomagający nie są jedynie asystentami innych pedagogów, a nawet przeciwnie – stanowią kluczowe ogniwo w systemie edukacyjnym, łącząc w sobie kompetencje pedagoga specjalnego, psychologa, wychowawcy i nauczyciela. W artykule omawiamy rolę i zadania nauczyciela wspomagającego oraz jego kwalifikacje, pensum i wynagrodzenie. Uzupełnieniem są praktyczne pytania i odpowiedzi, wraz z wyjaśnieniem ekspertów.
Kiedy przysługuje ekwiwalent urlopowy
Pytanie: Nauczyciel feryjny został zatrudniony w szkole od 13 grudnia 2023 r. Umowa zakończyła się 31 grudnia 2023 r. Czy przysługuje temu nauczycielowi ekwiwalent za urlop?
Długość stażu na stopień nauczyciela mianowanego
Pytanie: Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego 18 grudnia 2019 r. Rozpoczął staż 1 września 2022 r. na nauczyciela mianowanego. Ile czasu powinien trwać jego staż?
Doraźne zastępstwa dyrektora przedszkola
Czy dyrektor przedszkola, w sytuacji kiedy nie ma możliwości przydzielenia innemu nauczycielowi opieki nad grupą dzieci i jest zmuszony osobiście tę opiekę sprawować, może mieć zastępstwo doraźne? Czy za te godziny otrzyma wynagrodzenie?
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w oświacie za rok 2023 — 19 problemów z praktyki z rozwiązaniami
Dodatkowe wynagrodzenie roczne należy wypłacić nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Pracownicy budżetówki muszą więc otrzymać swoją pensję do końca marca 2024 roku. Trzynastka, choć wypłacana co roku, zawsze budzi wiele wątpliwości — przypadek każdego pracownika jest inny i należy go dokładnie przeanalizować, zastosować procedurę badania prawa do trzynastki oraz podeprzeć się ogólnymi wytycznymi i przepisami. Podpowiadamy, jak, komu i kiedy wypłacić — a kiedy nie — trzynastkę za rok 2023. Zbieramy odpowiedzi na pytania i problemy naszych Czytelników.