Zbiórka charytatywna na terenie szkoły
Rada Rodziców wraz z nauczycielami zorganizowała w szkole publiczną zbiórkę na leczenie ciężko chorego ucznia. Uczeń ten nie podlega pod żadną fundację. Jakie działania powinni podjąć, aby nie było problemów prawnych w tym zakresie? Czy pieniądze mogą przekazać rodzicom chorego ucznia w gotówce, czy też przelew na konto?
12 błędów w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w szkole
Działalność socjalna w szkołach oparta jest na przyjętym przez danego pracodawcę regulaminie ZFŚS. Regulamin ten określa przede wszystkim katalog świadczeń socjalnych i zasady korzystania z tych świadczeń. Przyjęte w szkole rozwiązania nie mogą jednak pozostawać w sprzeczności z podstawowymi założeniami działalności socjalnej przyjętymi w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdzamy, jakich rozwiązań należy unikać w regulaminie ZFŚS w szkole. W dalszej części artykułu zbieramy przykłady nieprawidłowych rozwiązań i wadliwych postanowień regulaminowych.
Odpowiedzialność nauczycieli za bezpieczeństwo uczniów — wytyczne, przykłady, procedury
Każdy pracownik placówki oświatowej jest odpowiedzialny za opiekę nad uczniami i ich bezpieczeństwo na jej terenie. Jakie zadania spoczywają na dyrektorze i nauczycielach, jak zgodnie z prawem się z nich wywiązać, kiedy nauczyciel może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, materialnej i karnej? Czym jest wina umyślna i nieumyślna, kiedy może dojść do ustania stosunku pracy nauczyciela — wszystko to wyjaśniamy w niniejszym kompendium wiedzy!
E-doręczenia od 1 stycznia 2025 r. – 16 ważnych wytycznych
Został już niecały miesiąc na wdrożenie w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego systemu e-doręczeń. Będzie on obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. W artykule zbieramy wszystkie niezbędne informacje, tzn. m.in. jak krok po kroku przygotować się do wdrożenia e-doręczeń, jakie zadania spoczywają na placówkach, jak założyć adres do doręczeń elektronicznych, jaką korespondencję należy wysyłać z wykorzystaniem e-doręczeń w szkole, kiedy nie należy stosować e-doręczeń i jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych. To kompendium pomoże w sprawnym wypełnieniu nowych obowiązków.
Zapowiedź dużych zmian w zwolnieniach lekarskich i zasiłkach chorobowych
Już 1 stycznia 20205 r. mają wejść w życie zmiany, które doprecyzują zasady pobierania zasiłku chorobowego i pracy podczas L4. Nowe przepisy rozstrzygną jednoznacznie m.in., jakie czynności można wykonywać podczas zwolnienia lekarskiego, kiedy pracownikowi na L4 grozi utrata zasiłku chorobowego.
Powstanie instytucja Rzecznika Praw Uczniowskich
MEN zapowiada utworzenie instytucji Rzecznika Praw Uczniowskich. Zgodnie z założeniami, rzecznicy praw ucznia będą mogli funkcjonować w każdej szkole.
Bon na laptop dla nauczycieli ważny do 31 grudnia 2025
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że pojawiają się nieprawdziwe doniesienia dotyczące zawieszenia programu Laptop dla Nauczyciela. W tej kwestii nic się nie zmieniło i realizacja bonu na zakup laptopa możliwa jest w sklepach zarejestrowanych w programie do 31 grudnia 2025.
MEN: Nie będzie okresu przejściowego dla pedagogów specjalnych
Pedagog specjalny spełniający wymogi kwalifikacyjne przejściowo (do 31 sierpnia 2026 r.) będzie mógł zajmować swoje stanowisko także po tej dacie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada wycofanie się z okresu przejściowego w zakresie kwalifikacji pedagoga specjalnego.