Zmiana przydziału specjalistów wychowankom OREW ze względu na pandemię
Pytanie: W związku ze zwiększoną zachorowalnością na COVID-19 na terenie kraju chcielibyśmy podjąć (ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy) działania, które ograniczą ewentualną transmisję wirusa i na okres kilku tygodni specjalistów pracujących z wychowankami (logopedów, fizjoterapeutów, terapeutów SI) oddelegować do pracy w zespołach edukacyjno-terapeutycznych oraz rewalidacyjno-wychowawczych na stałe. Dotychczas specjaliści w ciągu dnia pracowali z wychowankami z różnych grup. Nasi wychowankowie w większości, ze względu na swój wiek oraz ograniczenia zdrowotne, są grupą nieszczepioną. Tym samym, gdy specjaliści zostaną przydzieleni do grup, w tym okresie nie wywiążemy się z przydziału godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla danego wychowanka. Czy przydziału specjalistów do grup możemy dokonać decyzją dyrektora?
Wypłata zasiłków na przełomie 2021/2022
W przypadku pracowników, którzy pod koniec grudnia korzystają ze świadczeń wypłacanych w razie choroby i macierzyństwa, należy trzymać rękę na pulsie, by z dniem 1 stycznia poprawnie ustalić prawo do świadczenia i jego wysokość. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym bez problemu ustalisz, do jakich świadczeń pracownik ma prawo w nowym roku.
Przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności na mocy przepisów covidowych
Pytanie: Pracownik po długotrwałej chorobie otrzymał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności na okres 05.04.2019 r. do 30.05.2020 r. Po zakończeniu tego okresu powrócił do pracy, uznając orzeczenie za wygasłe. W dniu 15.11.2021 r przyniósł podanie z prośbą o przywrócenie ważności tego orzeczenia, powołując się na przepisy covidowe. Powołując się na przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w swoim podaniu pracownik prosi o:■skrócenie czasu pracy z 8 godz. do 7 godzin, ■wydłużenie urlopu o 10 dni roboczych; ■przyznanie czasu wolnego od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 21 dni roboczych w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym lub w celu wykonania badań specjalistycznych.Czy za rok 2021 przysługuje pełne 10 dni urlopu dodatkowego i 21 rehabilitacyjnego, co z zaległym rokiem 2020, jak udokumentować urlop rehabilitacyjny i dodatkowy?
Klasyfikacja dokumentów wytwarzanych w związku z pandemią
Z tego artykułu dowiesz się, jak zgodnie z rozporządzeniem o instrukcjach kancelaryjnych przyporządkować dokumenty wytwarzane w związku z pandemią, np. dotyczące kwarantanny pracowników badań lekarskich, zaleceń sanepidu, pism rodziców itp.
Jak ustalić wymiar urlopu dyrektora szkoły w roku objęcia i zakończenia pełnienia funkcji?
Urlop wypoczynkowy dyrektora szkoły udzielany jest na innych zasadach niż nauczycieli placówek feryjnych. Co ważne, w sytuacji gdy w trakcie roku dyrektor przestaje pełnić swoją funkcję, nie nabywa od razu prawa do urlopu na takich samych zasadach jak pozostali nauczyciele zatrudnieni w placówce. Sprawdź, jak rozliczyć taki urlop w przypadku zmiany na stanowisku dyrektora szkoły.
Jak poprawnie ustalić średnioroczną strukturę zatrudnienia i średnie wynagrodzenia nauczycieli za 2021 rok?
Kwestia ustalania wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli, które należy uwzględniać przy dokonywaniu corocznej analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli, co roku budzie wiele wątpliwości. W tym artykule wyjaśniamy zarówno, jak poprawnie obliczyć średnioroczną strukturę zatrudnienia, jak i wskazujemy, jakie składniki należy wliczyć do średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Czy pełnienie obowiązków duszpasterskich w trakcie urlopu zdrowotnego jest dozwolone?
W czasie urlopu dla poratowania zdrowia zabronione jest wykonywanie działalności zarobkowej pod sankcją przerwania urlopu i wezwania do pracy. Jak w tym kontekście przedstawia się sytuacja katechety-księdza, który w trakcie urlopu pełni obowiązki duszpasterskie?
Czy dyrektor szkoły i przedszkola ma prawo przekazywać dane osobowe uczniów do sanepidu?
W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na COVID-19 coraz więcej oddziałów, a nawet całych placówek kierowanych jest na kwarantannę. Dyrektorzy spotykają się nie tylko z frustracją rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę uczniom i pomoc w zdalnej nauce, ale także z zarzutami dotyczącymi przekazywania danych osobowych uczniów do sanepidu. Sprawdź, czy takie działania faktycznie są bezprawne.
Brak informacji o przyczynie nieobecności w pracy
Nagła nieobecność pracownika wymaga zorganizowania zastępstwa i o ile podwładny powiadomi dyrektora o przyczynie i długości tej nieobecności, bo np. do szkoły wpłynie zwolnienie lekarskie, to dyrektor wie, jak długo może potrwać absencja. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie wie, z jakiego powodu pracownik jest nieobecny, i jedynie podejrzewa, że ma to związek z epidemią, a o ewentualnej kwarantannie lub izolacji dowiaduje się z opóźnieniem? Sprawdź, co na to przepisy.