Wydatkowanie dotacji przyznanej na uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
Pytanie: Czy biorąc pod uwagę możliwość zawartą w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych „aby limitem wydatków na realizację zadań innych w ramach dotacji przekazanej na uczniów z orzeczeniami była wysokość kwoty, którą ta sama placówka otrzymuje na dzieci bez orzeczeń”, prawidłowe jest myślenie, że w przypadku 4 dzieci z orzeczeniem w danym miesiącu na wydatki inne możemy przeznaczyć 4 × bazową kwotę dotacji (powiedzmy 700 zł), czyli 2800 zł? Czy w takim wypadku można dodatkowo (poza powyższym sposobem rozliczania) z dotacji na kształcenie specjalne sfinansować zakup wyposażenia do gabinetu terapeutycznego bądź programu multimedialnego przeznaczonego dla dzieci ze SPE?
Zatrudnienie nauczyciela po kilku miesiącach od wykonania badań wstępnych
Pytanie: We wrześniu 2021 roku mieliśmy zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Skierowaliśmy go na badania wstępne, które wykonał, ale okazało się jednak, że zastępstwo w tamtym czasie nie będzie konieczne (nauczycielka, która miała być nieobecna, przesunęła termin skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia). Zastępstwo będzie konieczne od marca 2022 roku. Czy nauczycielka musi ponownie wykonać badania wstępne, jeżeli posiada orzeczenie lekarskie z sierpnia 2021 roku?
SIO – zalecenia realizowania niektórych zajęć edukacyjnych w formie indywidualnej to nie to samo co nauczanie indywidualne
Pytanie: Uczennica PSP posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W zaleceniach widnieje zapis „W przypadku kontynuowania kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej niezbędne jest realizowanie części zajęć edukacyjnych w formie indywidualnej ze względu na znaczące trudności w koncentracji uwagi…”. Uczeń LO posiada w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego podobny zapis: „realizowanie przez ucznia zajęć edukacyjnych w formie indywidualnej (z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych) od początku roku szkolnego. Czy na podstawie tych zapisów powinniśmy zaznaczyć w Systemie Informacji Oświatowej w danych dziedzinowych, że uczniowie realizują nauczanie indywidualne, pomimo iż nie posiadają orzeczeń o potrzebie nauczania indywidualnego? Czy na podstawie tych zapisów należy przyznać dodatek za trudne warunki pracy dla nauczycieli za godziny zajęć przepracowane z uczniami?
Rozliczenie mebli otrzymanych przez jednostkę w formie darowizny
Upewnij się, czy szkoła i przedszkole samorządowe może przyjąć od anonimowego darczyńcy meble takie jak stół, krzesła, biurko, komoda itp. Dowiedz się także, jak rozlicza się taką darowiznę.
Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę z datą wsteczną
Dowiedz się, czy można rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem lub pracownikiem niepedagogicznym na mocy porozumienia stron z datą wsteczną.
Polski Ład — przechowywanie wniosków i oświadczeń dotyczących ulg
Z tego artykułu dowiesz się, gdzie należy przechowywać dokumenty płacowe wytwarzane w związku z wprowadzeniem przepisów podatkowych nazywanych Polskim Ładem, tj. wnioski i oświadczenia dotyczące ulgi dla klasy średniej, dla emerytów czy ulgi na powrót.
Okres przechowywania niektórych dokumentów w ramach dokumentacji pracowniczej
Dowiedz się, jak długo należy przechowywać wnioski urlopowe, wnioski o odpracowanie wyjścia prywatnego w czasie pracy, wnioski o pracę w nadgodzinach/wybranie nadgodzin.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – wskazówki dla księgowej
Z dotacji celowej przyznawanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mogą korzystać zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Do uruchomienia dotacji konieczne jest jednak wniesienie wkładu własnego przez organ prowadzący. Upewnij się, w których paragrafach należy ująć wydatki na zakup książek i wyposażenia do bibliotek. Poznaj także przykładową ewidencję księgową tych wydatków i obowiązki sprawozdawcze, jakie wiążą się z uczestnictwem w programie.
Laboratoria Przyszłości — poprawna klasyfikacja środków
Pytanie: Jednostki oświatowe uczestniczące w programie „Laboratoria Przyszłości” mają problem z właściwą klasyfikacją środków otrzymanych na jego realizację. Sprawdź zatem, jak zaklasyfikować środki z programu po stronie dochodów i wydatków.
Jak ustalić termin kolejnego spisu z natury?
Pytanie: Spis z natury powinien być przeprowadzany co 4 lata, kiedy musimy go przeprowadzić, skoro poprzedni był na dzień 27.11.2017 r.?
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »