Żądanie wypowiedzenia przez nauczyciela planującego emeryturę
Pytanie: Nauczycielka w związku z ukończeniem 60 lat planuje przejście na emeryturę. Nie złożyła wypowiedzenia i domaga się, aby oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy wręczył jej dyrektor szkoły. Czy żądanie wypowiedzenia w związku z planowanym przejściem na emeryturę jest uzasadnione?
Środki z ZFŚS dla emeryta
Pytanie: Czy nauczyciel, który nabył prawo do emerytury, a został zwolniony z art. 20 Karty Nauczyciela, po czym złożył wniosek o emeryturę, ma uprawnienia do korzystania jako emeryt z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych szkoły?
Ekwiwalent za urlop nauczyciela, który wykorzystał urlop w ferie
Pytanie: Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, który 30 stycznia 2022 r. rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron i od następnego dnia rozpoczął pracę w innej szkole, należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? W pierwszej szkole wykorzystał dwa tygodnie urlopu (ferie zimowe).
Studia a doskonalenie zawodowe
Pytanie: Czy ukończenie studiów podyplomowych z zarządzania oświatą przez nauczyciela niepełniącego funkcji kierowniczej należy traktować jako doskonalenie zawodowe?
Zajęcia rewalidacyjne w placówce niepublicznej w czasie wakacji
Jesteśmy przedszkolem niepublicznym z oddziałami integracyjnymi. Czy przez okres wakacji, gdy nie ma zajęć dydaktycznych tylko opiekuńczo-wychowawcze, należy prowadzić rewalidację z nauczycielem wspomagającym? Czy wystarczy realizować terapię specjalistyczną (logopedia, integracja sensoryczna, zajęcia emocjonalno-społeczne z psychologiem)?
Uchwała w sprawie pensum pedagogów specjalnych
Od 1 września 2022 r. w przedszkolach, szkołach i placówkach będą zatrudniani nauczyciele na stanowisku pedagoga specjalnego. W związku z tym, że ich pensum będzie ustalane przez organ prowadzący, konieczne jest podjęcie uchwały w tej sprawie.
Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przyjęty przez rząd
Zmiany w awansie zawodowym są coraz bardziej prawdopodobne.
Procedura zwolnienia nauczyciela mianowanego w związku z reorganizacją szkoły
Nauczyciel mianowany zatrudniony na podstawie mianowania do 20.09 2022 r. przebywa na urlopie rodzicielskim, od 21.09.2022 r. do 27.12.2022 r. będzie przebywał na urlopie uzupełniającym. Z powodu reorganizacji szkoły (zmniejszenie liczby oddziałów) nie ma dla niego pracy. Wiem, że powinien wrócić na swoje stanowisko albo inne za takie samo wynagrodzenie, ale niestety nie ma dla niego godzin. Co w tym przypadku możemy zrobić? Jaka powinna być procedura ewentualnego zwolnienia? Czy możemy zaproponować nauczycielowi np. urlop zdrowotny do końca roku szkolnego?
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – nowe przesłanki wykluczenia krok po kroku
W związku ze zmianami przepisów poszerzył się katalog obowiązkowych przesłanek wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Bardzo ważne dla placówek oświatowych jest to, że nowe przesłanki wykluczenia podlegają obowiązkowej weryfikacji nie tylko w toku postępowań prowadzonych wedle reżimu ustawy z 11 września 2019 r., ale także w toku dokonywania drobnych zakupów realizowanych na podstawie wewnętrznego regulaminu udzielania zamówień o wartości mniejszej niż 130.000 zł. Przeczytaj, jakie są przesłanki wykluczenia po wejściu w życie specustawy oraz jak postępować zgodnie z nowymi przepisami. Materiał zawiera uporządkowane wytyczne, krok po kroku, dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze.
Polski Ład 2.0 – obniżki podatku dla pracowników oświaty
Sejm uchwalił zmiany w Polskim Ładzie, które w pewnym zakresie mają przywrócić rozwiązania podatkowe sprzed 2022 r. Oprócz tego pracownicy oświaty doczekają się obniżki podatku dochodowego do 12%. Nowelizacja czeka już tylko na podpis Prezydenta. Jej planowane wejście w życie przypada na 1 lipca 2022 r.