Zdolność do pracy po urlopie zdrowotnym i pójście na zwolnienie lekarskie
Dowiedz się, czy bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel może przedłożyć orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy i jednocześnie zwolnienie lekarskie z powodu choroby.
Świadczenia po zmarłej nauczycielce – komu i co należy wypłacić?
Pytanie: 6 lipca zmarła nauczycielka, była wdową i miała dwie dorosłe córki oraz matkę pozostającą pod jej opieką. Komu wypłacić świadczenia po zmarłej? Czy w związku z tym, że nauczycielka w maju osiągnęła wiek emerytalny, ale nie zdążyła przejść na emeryturę, należy się rodzinie odprawa emerytalna, czy tylko pośmiertna? Co z wynagrodzeniem wypłaconym zmarłej z góry 1 lipca, czy podlega zmniejszeniu?
Specjaliści w szkołach i przedszkolach – nowy obowiązek od 1 września 2022 r.
Od 1 września 2022 r. szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe będą musiały zatrudnić odpowiednią liczbę specjalistów. Liczba etatów będzie zależała od liczby uczniów, zaś wybór specjalisty pozostanie w gestii dyrektora. W niektórych przypadkach wybór specjalisty zostanie narzucony z góry. Sprawdź, jak ustalić liczbę etatów specjalistów na nowy rok szkolny. Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełnić osoby zatrudniane na takich stanowiskach i czy możliwe jest pozyskanie nowych pracowników jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Rozwiązanie stosunku pracy po upływie 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego z pracownikiem w wieku przedemerytalnym
Dowiedz się, czy upływ 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego uzasadnia rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, który jest w wieku przedemerytalnym. Dowiedz się także, jak skutecznie doręczyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy nieobecnemu pracownikowi i z jaką datą dojdzie wówczas do rozwiązania umowy i wystawienia świadectwa pracy.
Powrót do pracy w szkole po przejściu na emeryturę
Wielu pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny, decyduje się „przejść na emeryturę”. W tym celu rozwiązują stosunek pracy choćby na jeden dzień, po czym ponownie powracają do tego samego pracodawcy, który ich dotychczas zatrudniał. Pracodawca przygotowuje dla nich świadectwo pracy i wypłaca odprawę emerytalną. Od tej zasady zdarzają się jednak wyjątki, w których pracownicy po uzyskaniu decyzji o przyznaniu świadczenia emerytalnego nie przerywają pracy i kontynuują zatrudnienie. Czy rozwiązanie stosunku pracy jest w takiej sytuacji obowiązkowe? Nie. Ale w pewnym sensie porządkuje sytuację pracownika, a nadto jest o wiele korzystniejsze dla zatrudnionego. Dlaczego? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jakich informacji nie umieszcza się w świadectwie pracy?
Dowiedz się, czy w świadectwie pracy w tzw. informacjach uzupełniających można wpisać okres, w jakim nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i świadczeniu rehabilitacyjnym oraz adnotację o tym, że nie korzystał ze stanu nieczynnego i urlopu szkoleniowego.
Informacja o odprawie za zwolnienie z pracy w świadectwie pracy
Dowiedz się, czy w świadectwie pracy nauczyciela umieszcza się informację o odprawie pieniężnej wypłaconej na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Dwie umowy w jednej szkole – ile nagród jubileuszowych?
Sprawdź, czy nauczyciel zatrudniony w ramach dwóch stosunków pracy w jednej szkole ma prawo do nagrody jubileuszowej w ramach każdego zatrudnienia. Dowiedz się także, jak oblicza się wysokość nagrody jubileuszowej nauczyciela.
Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS w 2022 roku
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeznaczony jest na finansowanie m.in. działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Elementem działalności socjalnej są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku. Ten rodzaj działalności socjalnej występuje w większości jednostek, ale zasady przyznawania świadczeń w tym zakresie budzą wiele kontrowersji. Niniejsze opracowanie ma na celu wyjaśnienie występujących w praktyce wątpliwości, jak również pomoc w tworzeniu prostych, pragmatycznych i efektywnych zapisów w regulaminach ZFŚS.