WYDANIE ONLINE

Zostały niespełna dwa tygodnie do zakończenia zajęć edukacyjno-wychowawczych i przerwy wakacyjnej. Co ona oznacza dla dyrektora, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych? Kto pójdzie na urlop i w jakim wymierzę; czy można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na okres wakacji; czy w wakacje nauczyciel może zakończyć swój staż, czy należy kontynuować go po przerwie feryjnej? Czy jest możliwe zamknięcie przedszkola w czasie wakacji bez wyznaczenia przedszkola zastępczego na ten czas? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci oświatowi. Zapraszam do lektury!

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora zakończył kadencję dyrektorską 31.08.2021 r. Od 01.09.2022 r. pełni funkcję nauczyciela w tej samej szkole. Z okresu pełnienia funkcji dyrektora z 35 dni należnego urlopu pozostało mu 7 dni do wykorzystania. Czy te 7 dni zaległego urlopu nauczyciel może wykorzystać w czasie wakacji, czy też powinny mu zostać udzielone w okresie nieferyjnym?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.07.2021 r. do 30.06.2022 r. Pracownik ten poinformował dyrektora, że zamierza skorzystać z urlopu w terminie lipiec-sierpień 2022 r., a od 1 września wykorzystać urlop uzupełniający za wakacje 2021 r. Po zakończonym urlopie uzupełniającym nauczycielka planuje przejść na świadczenie kompensacyjne. Czy nauczyciel może zakończyć stosunek pracy w ciągu roku szkolnego, czy tylko z końcem roku kalendarzowego tj. 31.12.2022 r. lub szkolnego tj. 31.08.2023?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel, który obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim zgłosił, że od 20 czerwca 2022 r. do 19 czerwca 2023 r. zamierza korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na okres wakacji jeżeli oczywiście lekarz wystawi stosowne zaświadczenie? Nauczyciel spełnia pozostałe warunki potrzebne do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel publicznej szkoły feryjnej przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 19.05.2021 do 18.05.2022 r. Czy nauczyciel może mieć udzielone 42 dni urlopu od 19 .05. 2022r. do 29 .06. 2022r. (wakacje zaczynają się od 25.06. 2022r.)?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielowi odbywającemu staż na stopień nauczyciela dyplomowanego przedłuży się staż ze względu na nieobecność spowodowaną zwolnieniem lekarskim o ponad 30 dni i zakończy się 3 lipca 2022 r., czyli w wakacje. Czy jest to zgodne z prawem? Czy staż może się zakończyć w wakacje?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel przebywał w ferie na urlopie, złożył wniosek o dofinasowanie do wypoczynku z ZFŚS dla siebie oraz swoich dzieci (dzieci będą korzystać z wypoczynku dopiero w wakacje). W maju złożył wypowiedzenie i odszedł z pracy. Czy wobec tego, jeśli będziemy wypłacać dofinasowanie z ZFŚS należy wypłacić ww. świadczenia, skoro nie ma już statusu pracownika? 

czytaj więcej »

Pytanie: Od 11 kwietnia nauczyciel stażysta przebywa na zwolnieniu lekarskim, na tę chwilę będzie nieobecny do 30 maja, ale jest bardzo prawdopodobne, że nie będzie go do końca roku szkolnego. Czy staż w tej sytuacji ulegnie wydłużeniu, jeśli tak, to czy będzie on kontynuowany w przyszłym roku szkolnym z pominięciem wakacji? Czy też może, skoro nauczyciela nie będzie 2 miesiące, ten staż należy przerwać?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o informację w sprawie nauczyciela, który zatrudniony jest na czas określony od 01.09 2021 r. do 31.08.2022 r. Pani praktycznie od listopada 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim z uwagi na ciążę, 29.04. 2022 r. urodziła dziecko. Czy w związku z tym, że nauczyciel nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w wymiarze ferii zimowych oraz nie wykorzysta urlopu w wymiarze wakacji (przebywa na urlopie macierzyńskim), należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, jeżeli tak to w jakim wymiarze ?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka przebywa na urlopie rodzicielskim do 21 maja br. Okazało się, że ponownie jest w ciąży. Czy w związku z tym powinna wziąć zwolnienie lekarskie od 22 maja (niedziela) czy korzystniej dla niej jest, aby do dnia zakończenia roku szkolnego tzn. do 24 czerwca, wziąć urlop uzupełniający, potem wykorzystać wakacje i dopiero od 1 września pójść na zwolnienie lekarskie do czasu rozwiązania?

czytaj więcej »

Pytanie: Planuję iść na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Mój staż to 28 lat pracy w szkole specjalnej i byłby to mój pierwszy urlop. Ze względu na organizację pracy szkoły zastanawiam się czy iść od 01.09.2022 r. czy od 16.08.2022 r. Czy jeśli uzyskam zgodę na urlop przed wakacjami tego roku, to za okres wakacji mam normalnie płatne i czekam na urlop np. rozpoczynający się z dniem 01.09. 2022 r.? Czy mogę teraz załatwiać zgodę na urlop do końca roku szkolnego - mieć wakacje i iść na urlop od 01.09.2022 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym do 12.05. 2022, wrócił do pracy wcześniej – już 12.04.2022 r. Po odliczeniu ferii i kilku dni wakacji z 2021 roku - zostało mu jeszcze 25 dni urlopu wypoczynkowego. Czy musi te dni odebrać do września tego roku, czy przepadną po wrześniu, jeśli się nie będzie ubiegał?

czytaj więcej »

Pytanie: Na sierpień 2022 r. na 7 dni ( pierwszy tydzień sierpnia) mam wykupione wakacje, opłacone i zarezerwowane. W tym czasie wszyscy nauczyciele przebywają na urlopie, gdyż sierpień w placówce został wybrany jako miesiąc przerwy wakacyjnej. Ja jako wicedyrektor przedszkola publicznego zastępuję nieobecnego dyrektora, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kto wtedy może mnie zastąpić?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie w sprawie terminu zakończenia stażu nauczyciela kontraktowego, który ubiega się o stopień n-la mianowanego (staż 2 lata i 9 miesięcy). Nauczycielka została zatrudniona w szkole na stanowisku nauczyciela oddziału przedszkolnego w dniu 1 września 2019 r. W dniu 2 września 2019 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o rozpoczęcie stażu i plan rozwoju. W szkole pracowała do 10 lipca 2020 r. Pracę podjęła ponownie w tej samej szkole w dniu 1 września 2020 r. i pracuje do dziś. Zgodnie z art. 9 d ustęp 5 Karty Nauczyciela: 5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Staż powinien więc zostać przedłużony o 52 dni kalendarzowe (od 11 lipca do 31 sierpnia 2019, gdy nauczycielka nie pracowała). Kiedy więc się zakończy? Czy będzie to 23 lipca 2022 r. (2 września 2019 do 2 czerwca 2022 - gdyby nie było przerwy + 52 dni przerwy)? Czy też okres wakacji nie jest brany pod uwagę?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor szkoły od 1 września 2022 r. przestanie pełnić swoją funkcję i będzie zajmował wyłącznie stanowisko nauczyciela placówki feryjnej tj. z prawem do 56 dni urlopu w skali roku. Jak rozliczyć jego urlop wypoczynkowy za ten rok i zaległy? Czy należy dyrektorowi udzielić całego urlopu w czasie wakacji ? Co w sytuacji jeżeli nie zdoła wykorzystać całego przysługującego urlopu (bo np. ma go za dużo, lub w między czasie będzie zwolnienie lekarskie)? Czy istnieje możliwość wypłacenia ekwiwalentu? Dyrektor szkoły pełniący obowiązki dyrektora kończy swoją funkcję 30.06.2022 - był p.o. dyrektorem z prawem do urlopu jak dyrektor (czyli 35 dni) – niestety nie wykorzystał tego urlopu, a od 01.07.2022 już nie pełni funkcji dyrektora. W związku z tym, czy na czas wakacji należy mu się urlop zaległy dyrektorski – 35 dni czy z puli 56 dni jako nauczyciel?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dyrektor ZPO może w pierwszym tygodniu wakacji bądź w ostatnim zlecić pracę nauczycielowi nauczania wczesnoszkolnego w przedszkolu, które znajduje się na terenie ZPO?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel który wróci z urlopu rodzicielskiego na początku czerwca wybierze do zakończenia roku szkolnego w części urlop uzupełniający, w pierwszy dzień wakacji pod koniec czerwca do połowy sierpnia nauczyciel będzie miał bieżący urlop wypoczynkowy w wysokości 56 dni kalendarzowych. Czy resztę urlopu uzupełniającego - drugą cześć, nauczyciel może kontynuować już w połowie sierpnia po zakończeniu urlopu wypoczynkowego? Czy też dopiero od 01.09.2022 r.? Co z badaniami kontrolnymi po długoterminowej nieobecności w pracy, w jakim momencie powinnam je przekazać pracownikowi - w czerwcu zaraz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przed wzięciem urlopu uzupełniającego, czy w połowie sierpnia jak zakończy urlop wypoczynkowy, czy może po zakończeniu drugiej części urlopu uzupełniającego we wrześniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem wicedyrektorem przedszkola miejskiego. Od dwóch miesięcy główna pani dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim i ją zastępuję. W roku 2022 przerwę wakacyjną przedszkole ma w sierpniu, a więc w sierpniu dzieci nie przychodzą do przedszkola, i wtedy wszyscy nauczyciele biorą urlopy. Ja swój urlop w planie urlopowym zaplanowałam na dwa pierwsze tygodnie sierpnia, zamiennie z panią dyrektor, aby wzajemnie się zastępować. Co jednak w przypadku, kiedy główna pani dyrektor niespodziewanie dalej będzie przebywała na urlopie zdrowotnym i ona nie będzie mogła mnie w wakacje zastąpić? Kto wtedy zastąpi wicedyrektora, jeżeli w sierpniu nie ma żadnego nauczyciela? Są wtedy tylko zamiennie pracownicy administracyjni, tj. starszy referent i główny księgowy, ewentualnie pani Intendent. Czy w takiej wyjątkowej sytuacji pracownicy administracji mogą zastąpić wicedyrektora podczas jego urlopu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jest możliwe zamknięcie przedszkola na 2 tygodnie w czasie wakacji (po uzgodnieniu z radą rodziców i organem prowadzącym), ale bez wyznaczenia przedszkola zastępczego na ten czas? Nie ma w gminie przedszkola, które mogłoby przejąć dzieci.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel został skierowany na jednodniowe szkolenie w czasie wakacji. Czy z tego tytułu należy mu się dodatkowy dzień wolny lub urlop uzupełniający?

czytaj więcej »

Pytanie: W okresie wakacji może wystąpić konieczność powierzenia p.o. dyrektora. Do tego jednak wymagana jest opinia rady pedagogicznej. Czy jest możliwe pozyskanie tej opinii w czasie wakacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy przedszkolem niepublicznym z oddziałami integracyjnymi. Czy przez okres wakacji, gdy nie ma zajęć dydaktycznych tylko opiekuńczo-wychowawcze, należy prowadzić rewalidację z nauczycielem wspomagającym? Czy wystarczy realizować terapię specjalistyczną (logopedia, integracja sensoryczna, zajęcia emocjonalno-społeczne z psychologiem)?

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy należy przeliczyć urlop nauczyciela na tygodnie? Czy zatrudnionym nauczycielom, w okresie wakacji można ograniczyć czas jego trwania do 8 tygodni urlopu?

czytaj więcej »

Ustawodawca zaproponował zmiany w zakresie zatrudniania specjalistów i w czasie pracy nauczycieli. Po okresie nauczania zdalnego konieczne jest położenie większego nacisku na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach. Epidemia miała bowiem negatywny wpływ na kondycję psychiczną uczniów. Zmiany mają one lepszej organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i przedszkolach.

czytaj więcej »

Powiązanie awansu zawodowego nauczycieli z oceną pracy oraz dookreślenie szczegółowych kryteriów oceny pracy nauczyciela – to kierunek, w którym zmierzają zmiany przewidziane w Karcie Nauczyciela. Zmiany mają wejść w życie już 1 września 2022 r.

czytaj więcej »

W znowelizowanej Karcie Nauczyciela, od września 2022 roku – w ślad za reformą awansu zawodowego nauczycieli - zmienią się także zasady zatrudniania nauczycieli, w szczególności na czas określony. Zostaną stworzone specjalne rozwiązania dla nauczycieli bez stopnia awansu zawodowego.

czytaj więcej »

Nauczyciel został zatrudniony w przedszkolu na czas określony tj. od 13 września 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. w wymiarze 5 godzin tygodniowo na podstawie art. 16 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe w związku z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Sprawdzamy, czy w takiej sytuacji nauczycielowi należy się ekwiwalent pieniężny za urlop i co wpisać w świadectwie pracy.

czytaj więcej »

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy nauczyciel, który uzyskał stopień naukowy doktora, upomina się o dodatek specjalistyczny za stopień naukowy w wysokości 83 zł. Uchwała organu prowadzącego nie przewiduje dodatku specjalistycznego dla nauczycieli. Ekspert odpowiada, czy należy ten dodatek wypłacić.

czytaj więcej »

Przeczytaj, czy w oddziale przygotowawczym dla dzieci z Ukrainy należy płacić dodatek za wychowawstwo nauczycielowi.

czytaj więcej »

Czy do minimalnego wynagrodzenia za pracę nauczyciela wlicza się wynagrodzenie za doraźne zastępstwa? Przeczytaj wyjaśnienie eksperta.

czytaj więcej »

Weszły już w życie nowe regulacje dotyczące warunków ukończenia szkoły podstawowej przez ucznia z Ukrainy. Nie odbiegają one treścią od rozwiązań proponowanych w projekcie. Sprawdzamy, jakie wymogi musi spełnić uczeń z Ukrainy, aby ukończyć polską szkołę.

czytaj więcej »