WYDANIE ONLINE

W związku ze zmianami przepisów poszerzył się katalog obowiązkowych przesłanek wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Bardzo ważne dla placówek oświatowych jest to, że nowe przesłanki wykluczenia podlegają obowiązkowej weryfikacji nie tylko w toku postępowań prowadzonych wedle reżimu ustawy z 11 września 2019 r., ale także w toku dokonywania drobnych zakupów realizowanych na podstawie wewnętrznego regulaminu udzielania zamówień o wartości mniejszej niż 130.000 zł. Przeczytaj, jakie są przesłanki wykluczenia po wejściu w życie specustawy oraz jak postępować zgodnie z nowymi przepisami. Materiał zawiera uporządkowane wytyczne, krok po kroku, dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze.

czytaj więcej »

Dnia 4 czerwca 2022 r. weszły w życie zmiany w zakresie pracowniczych planów kapitałowych. Sprawdź, jakie rozwiązania przewidziano w zakresie PPK w szkole. Przedstawiamy je w tabeli.

czytaj więcej »

Sejm uchwalił zmiany w Polskim Ładzie, które w pewnym zakresie mają przywrócić rozwiązania podatkowe sprzed 2022 r. Oprócz tego pracownicy oświaty doczekają się obniżki podatku dochodowego do 12%. Nowelizacja czeka już tylko na podpis Prezydenta. Jej planowane wejście w życie przypada na 1 lipca 2022 r.

czytaj więcej »

Od 1 września 2022 r. w przedszkolach, szkołach i placówkach będą zatrudniani nauczyciele na stanowisku pedagoga specjalnego. W związku z tym, że ich pensum będzie ustalane przez organ prowadzący, konieczne jest podjęcie uchwały w tej sprawie.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty rodzi konieczność wprowadzenia zmian w zakresie egzaminu maturalnego. Poznaliśmy już projekt rozporządzenia regulującego te kwestie. Sprawdzamy, co zmieni się w zakresie matury – planowane zmiany prezentujemy w tabeli.

czytaj więcej »

Ostatnio rzecznik prasowy rządu zapowiedział dwukrotny wzrost pensji minimalnej. Analizujemy, jak ta podwyżka wpłynie na wynagrodzenia pracowników oświaty, na jaką podwyżkę mogą liczyć?

czytaj więcej »

Zmiany w awansie zawodowym są coraz bardziej prawdopodobne.

czytaj więcej »

Zajęcia szkolne dobiegły końca. Choć nie było to łatwe zadanie, to ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów z Ukrainy jest już za nami. Wątpliwości mogło też przysporzyć wypełnianie i wydawanie świadectw szkolnych, np. gdy uczeń opuścił szkołę w Polsce i wrócił na Ukrainę. Wiele rodzin zdecydowało się już na powrót do domu, jednak nowi uchodźcy wciąż przybywają, a ci, którzy tu są, muszą podjąć naukę w polskiej oświacie w kolejnym roku szkolnym. Czy w związku z tym przewidziane zostaną dla nich nowe rozwiązania prawne? Pewne nowości zostały już zaprezentowane w projekcie nowelizacji ustawy dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy. Zapraszam do zapoznania się z artykułem i rozwiązaniem trzech problemowych sytuacji, w związku z zakończeniem zajęć i edukacji w roku szkolnym 2022/2023.

czytaj więcej »

Jesteśmy przedszkolem niepublicznym z oddziałami integracyjnymi. Czy przez okres wakacji, gdy nie ma zajęć dydaktycznych tylko opiekuńczo-wychowawcze, należy prowadzić rewalidację z nauczycielem wspomagającym? Czy wystarczy realizować terapię specjalistyczną (logopedia, integracja sensoryczna, zajęcia emocjonalno-społeczne z psychologiem)?

czytaj więcej »

W okresie wakacji może wystąpić konieczność powierzenia p.o. dyrektora. Do tego jednak wymagana jest opinia rady pedagogicznej. Czy jest możliwe pozyskanie tej opinii w czasie wakacji?

czytaj więcej »

W aktach osobowych mam kserówki takich dokumentów, jak: dowód osobisty, skrócony akt urodzenia dziecka, akt małżeństwa. Dokumenty te zostały pozyskane dawno, jeszcze przed wejściem w życie przepisów dot. RODO. Czy te dokumenty mogą pozostać w aktach osobowych, czy należy je wyjąć? Jeśli tak, to jak to zrobić poprawnie?

czytaj więcej »

Nauczyciel mianowany zatrudniony na podstawie mianowania do 20.09 2022 r. przebywa na urlopie rodzicielskim, od 21.09.2022 r. do 27.12.2022 r. będzie przebywał na urlopie uzupełniającym. Z powodu reorganizacji szkoły (zmniejszenie liczby oddziałów) nie ma dla niego pracy. Wiem, że powinien wrócić na swoje stanowisko albo inne za takie samo wynagrodzenie, ale niestety nie ma dla niego godzin. Co w tym przypadku możemy zrobić? Jaka powinna być procedura ewentualnego zwolnienia? Czy możemy zaproponować nauczycielowi np. urlop zdrowotny do końca roku szkolnego?

czytaj więcej »

Jednym z obowiązków nauczycieli jest wypełnianie dziennika lekcyjnego oraz innej dokumentacji nauczania. Co zatem może grozić za błędy uchybienia w tej dokumentacji? Sprawdź, kiedy nauczyciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

czytaj więcej »

Pytanie: Stwierdzenie u nauczyciela choroby zawodowej nie oznacza jeszcze rozwiązania stosunku pracy. Jakie są obowiązki dyrektora szkoły w takim przypadku? Czy nauczyciel zwolniony z powodu niezdolności do pracy otrzyma odprawę?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy ukończenie studiów podyplomowych z zarządzania oświatą przez nauczyciela niepełniącego funkcji kierowniczej należy traktować jako doskonalenie zawodowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel, który nabył prawo do emerytury, a został zwolniony z art. 20 Karty Nauczyciela, po czym złożył wniosek o emeryturę, ma uprawnienia do korzystania jako emeryt z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych szkoły?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel przedłożył orzeczenie o stopniu niesprawności – umiarkowany. Obecnie jest zatrudniony w wymiarze 11,51/18 etatu (wynika to z uśrednienia ze względu na klasy maturalne). Jak obliczyć aktualny wymiar zatrudnienia, nie zmieniając liczby godzin przydzielonych wcześniej nauczycielowi i od kiedy należy zmienić wynagrodzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, który 30 stycznia 2022 r. rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron i od następnego dnia rozpoczął pracę w innej szkole, należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? W pierwszej szkole wykorzystał dwa tygodnie urlopu (ferie zimowe).

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka w związku z ukończeniem 60 lat planuje przejście na emeryturę. Nie złożyła wypowiedzenia i domaga się, aby oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy wręczył jej dyrektor szkoły. Czy żądanie wypowiedzenia w związku z planowanym przejściem na emeryturę jest uzasadnione?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel zwolniony z pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela otrzymuje odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W przeciwieństwie do odprawy emerytalno-rentowej odprawa z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela może być wypłacana kilka razy. Sprawdź szczegóły dotyczące wypłaty kolejnej odprawy dla zwalnianego nauczyciela – kiedy i na jakich zasadach należy ją wypłacić.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy do minimalnego wynagrodzenia za pracę wlicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli?

czytaj więcej »

Prowadzenie zajęć w przedszkolu i szkole specjalnej uprawnia nauczyciela do dodatku za warunki pracy. Czy taki sam dodatek otrzyma dyrektor? Co ma wpływ na wysokość tego dodatku?

czytaj więcej »

Pełnienie funkcji wychowawcy klasy wiąże się z prawem do dodatku funkcyjnego. Sprawdź, czy można powierzyć opiekę nad dwoma oddziałami jednemu wychowawcy klasy i wypłacać mu podwójny dodatek za wychowawstwo.

czytaj więcej »

Z tego artykułu dowiesz się, gdzie należy przechowywać oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z treścią kodeksu etyki oraz wewnętrzną polityką antymobbingową. Czy należy je umieszczać w aktach osobowych pracownika, czy mogą być w oddzielnej teczce do tego przeznaczonej?

czytaj więcej »

Pytanie:  Przez nieuwagę do akt osobowych pracownika nie wpięto jednego dokumentu. Innymi słowy, między dokumentem 3 a 4 powinien znaleźć się jeszcze jeden. Jak naprawić ten błąd? W jaki sposób skorygować numerację?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jeśli pracownik umiera w czasie trwania stosunku pracy, w teczce akt osobowych można zamieścić jego akt zgonu?

czytaj więcej »

Czy w świadectwie pracy można zawrzeć powód dyscyplinarnego zwolnienia pracownika z pracy?

czytaj więcej »

Subwencja oświatowa jest jednym ze źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce nie wystarcza ona jednak na pokrycie wszystkich wydatków oświatowych w samorządzie. Sprawdzamy, czy przepisy prawa określają zasady wydatkowania części oświatowej subwencji ogólnej przez jednostki s amorządu terytorialnego.

czytaj więcej »