Wczasy pod gruszą dla byłej pracownicy, która straciła status rencisty
Pytanie: Pracownica odeszła w 2002 roku z naszego zakładu pracy na rentę, którą ZUS po niedługim okresie anulował, a była pracownica otworzyła swoją działalność. Obecnie przeszła na emeryturę i złożyła wniosek do ZFŚS przy naszym zakładzie pracy o wypłatę tzw. wczasów pod gruszą. Czy należy się jej to świadczenie?
Wakacyjne świadczenia dla nauczyciela zatrudnionego dodatkowo na stanowisku obsługi
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony u tego samego pracodawcy jako nauczyciel oraz jako pracownik obsługi. W szkole nauczycielom wypłaca się tylko świadczenie urlopowe, a obsłudze tzw. wczasy pod gruszą (zapisy w regulaminie). Czy w takim przypadku temu pracownikowi przysługuje świadczenie urlopowe jako nauczycielowi i wczasy pod gruszą jako pracownikowi obsługi?
Termin złożenia wniosku o dofinansowanie do wypoczynku dziecka
Pytanie: Nauczyciel w trakcie roku szkolnego (od 01.04.2022 r.) zostaje dyrektorem w innej szkole na podstawie przeniesienia. W poprzedniej szkole nie zdążył przedłożyć faktury za zimowisko dziecka, by otrzymać dofinansowanie do wypoczynku dzieci do 18 lat z ZFŚS. Czy pracownik będący dyrektorem innej szkoły od 01.04.2022 r. może starać się o dofinansowanie do wypoczynku dzieci za zimowisko dziecka, które odbyło się w lutym 2022? Jaki jest czas na złożenie wniosku o dofinansowanie wypoczynku od daty wystawienia faktury za obóz/zimowisko itp.?
Problem z uzgodnieniem treści regulaminu ZFŚS ze związkami zawodowymi
Pytanie: Jesteśmy w trakcie uzgadniania regulaminu zakładowego funduszu socjalnego ze związkami zawodowymi. W regulaminie mamy zapis: „Ze środków Funduszu może być też finansowany wypoczynek organizowany we własnym zakresie, tzw. wczasy pod gruszą – dofinansowanie, na wniosek uprawnionego, jeśli pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy w wymiarze przynajmniej 3 kolejnych dni kalendarzowych nieprzerwalnie. Wypłata następuje po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego”. Związki uznały ten zapis za nieprecyzyjny i kazały go doprecyzować. Początkowo Pani ze związków sprawdzająca regulamin kazała zmienić zapis na: „ Aby skorzystać z wczasów pod gruszą pracownik winien przebywać 14 lub 7 dni na urlopie wypoczynkowym, zaś wypłata świadczenia nastąpi po upływie 3 dni urlopu”. Inna Pani kazała zmienić zapis na „Aby skorzystać z wczasów pod gruszą, pracownik winien przebywać 14 lub 7 dni na urlopie wypoczynkowym”. Nic nie pisząc, kiedy nastąpi wypłata świadczenia. Jej zdaniem wypłata miałaby nastąpić po złożeniu wniosku o urlop. Nie podała żadnej podstawy prawnej. Ja wolałabym, żeby został zapis, że wypłata po upływie 3 dni urlopu. Boję się sytuacji, że świadczenie zostanie wypłacone, pracownik nie skorzysta z urlopu, bo np. pójdzie na zwolnienie lub umrze. Regulamin dotyczy nauczycieli i pracowników obsługi (to jest nowa placówka, pracownicy mają umowy na czas określony), dlatego bezpieczniej byłoby zostawić zapis o wypłaceniu świadczenia po upływie 3 dni urlopu. Jednak związki nie chcą się zgodzić. Czy związki mają rację?
Prawo emerytów i rencistów do wczasów pod gruszą w kontekście zapisów regulaminu i ustawy o ZFŚS
Pytanie: Mam pytanie w sprawie wypłaty tzw. wczasów pod gruszą. Zapis w regulaminie ZFŚS w mojej szkole jest następujący:§ 12 ust. 1. Dofinansowanie wypoczynku polega na:a) wypłacie świadczenia urlopowego dla nauczycieli zgodnie z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela,b) wypłacie dofinansowania do indywidualnych form wypoczynku urlopowego (tzw. wczasy pod gruszą) dla wszystkich uprawnionych osób, zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS.Ust. 2. Emeryci i renciści – byli pracownicy, którzy w danym roku byli zatrudnieni na umowę o pracę w charakterze nauczyciela, otrzymują świadczenie urlopowe w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia i okresu pracy zgodnie z art. 53 ust. 1a ustawy – Karta Nauczyciela.Ust. 3. Warunkiem dofinansowania, o którym mowa w ust. 1, jest korzystanie z przysługującego urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Powyższy warunek nie dotyczy emerytów i rencistów.Czy emerytom i rencistom (nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi), którzy przeszli na emeryturę/rentę w poprzednich latach, przysługuje prawo do wczasów pod gruszą? Z naszego regulaminu wynika, że świadczenie przysługuje emerytom i rencistom, którzy w danym roku byli zatrudnieni. Natomiast zapis w ustawie o ZFŚS mówi o «pracowniku korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego». Czy emeryt/rencista jest pracownikiem? Czy na podstawie moich wewnętrznych zapisów i zapisów nadrzędnych ustaw emerytom i rencistom, którzy przeszli na emeryturę/rentę w latach poprzednich, przysługują wczasy pod gruszą?
Potrącenie wkładu własnego na wycieczkę z wczasów pod gruszą wypłacanych osobom uprawnionym
Pytanie: Organizujemy wycieczkę z ZFŚS dla wszystkich pracowników szkoły. Koszt wycieczki został podzielony, a co za tym idzie – każdy pracownik, który będzie jej uczestnikiem, w zależności od tego, w jakim progu się znajduje – musi ponieść koszty z nią związane (5%, 10%, 15%, 20% kwoty wycieczki). Resztę kwoty pokrywa zakład pracy ze środków z funduszu świadczeń socjalnych. Na wycieczkę zapisało się ok. 100 pracowników i emerytów. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest uprawniony do tego, żeby potrącić wkład własny, jaki ponosi uczestnik wycieczki przy okazji wypłacania świadczenia – dofinansowania do indywidualnego wypoczynku, tzw. wczasy pod gruszą? Jeżeli tak, to czy powinniśmy w dokumentacji ZFŚS mieć pisemną zgodę pracownika na takie potrącenie? Czy przy potrąceniu z funduszy socjalnych nie obowiązują nas przepisy Kodeksu pracy w sprawie potrąceń? W regulaminie ZFŚS nie mamy opisanych zasad, jak takie wpłaty powinny być dokonywane. Jednak przy tak dużej liczbie uczestników chcielibyśmy uniknąć wpłat indywidualnych na konto socjalne.
Okres przechowywania dokumentacji związanej z przyznawaniem świadczeń z ZFŚS
Pytanie: Jak długo należy przechowywać wnioski na tzw. wczasy pod gruszą, wnioski o dofinansowanie wypoczynku dziecka pracownika, oświadczenia o dochodach, decyzjach z ZUS o waloryzacji emerytur naszych emerytów, a także wnioski o zapomogę losową wraz z załączoną dokumentacją, tj. faktury za leki, zaświadczenia lekarskie?
Na jakiej zasadzie można powołać komisję socjalną w placówce?
Pytanie: Związki zawodowe podważyły funkcjonowanie komisji socjalnej w placówce, podczas konsultowania nowego regulaminu ZFŚS. Dyrekcja chce, by taki organ jednak istniał. Jakie zapisy należy zawrzeć w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na temat komisji socjalnej?
Jak udzielać urlopu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie Prawa oświatowego?
Pytanie: Czy instruktor praktycznej nauki zawodu zatrudniony na podstawie art. 15 Prawa oświatowego, któremu przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego, powinien w dni wolne od zajęć dydaktycznych wykorzystywać urlop wypoczynkowy?
Ekwiwalent za urlop nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony
Pytanie: Nauczyciel od 03.09. 2021 r. do 20.02.2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, od 21.02.2022 r. do 20.02.2023 r. miał urlop dla poratowania zdrowia. W dniu 10 czerwca 2022 r. zmarł. Jak obliczyć dni urlopu, za który przysługuje ekwiwalent?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »